Jak Pozbyć Się Wody z Organizmu

Spis treści

Aby nasz organizm funkcjonował najlepiej jak to możliwe niezbędna jest woda. Organizm człowieka składa się niemal w 70% z wody. Pełni ona rolę naturalnego środowiska dla prawie wszystkich przemian komórkowych.

Nawadnianie organizmu ma tym większe znaczenie, kiedy się odchudzamy. Wtedy to, uwalnianiu depozytów kwasów tłuszczowych z adipocytów, powinno towarzyszyć porządne oczyszczenie ciała z nagromadzonych toksyn.

Jeśli nie zapewniamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości płynów dziennie, mogą nas dopaść liczne nieprzyjemne dolegliwości.

A zatem jak często powinniśmy pić wodę, żeby zagwarantować organizmowi podczas kuracji odchudzającej odpowiedni poziom nawilżenia?

Jakie są korzyści z picia wody

Jeśli będziemy regularnie pić wodę, wyświadczymy ogromną przysługę naszemu zdrowiu i urodzie.

Bez wody, nie może prawidłowo funkcjonować nasz układ nerwowy, serce, ale też gorzej trawimy a przemiana materii jest wolniejsza.

Optymalne nawilżenie naszego organizmu, to konieczność, by procesy metaboliczne były sprawne i odpowiednio intensywne.

Od wody zależą przemiany węglowodanowe, białkowe i lipidowe. Poza tym woda usuwa z organizmu toksyny. Szczególnie jest to ważne, gdy się odchudzamy. To właśnie w tkance tłuszczowej gromadzą się szkodliwe odpady przemiany materii oraz metabolity leków.

Kiedy chudniemy a depozyty tkanki tłuszczowej zostają uszczuplone, do krwioobiegu zostają uwolnione toksyny. To właśnie w tym momencie woda jest kluczowa. Poprawia pracę nerek, ułatwiając usuwanie toksyn z organizmu.

Podczas odchudzania nierzadko ćwiczymy. Jednak bez wody nie da się uprawiać sportu.

Regularne ćwiczenia na odchudzanie, wymagają picia większych ilości wody a jednocześnie przyczyniają się do jej utraty wraz z potem. Jeśli zależy nam na efektywnym treningu, musimy nawadniać nasze mięśnie.

To właśnie one od razu reagują nawet na drobne odwodnienie organizmu. Pojawiają się wtedy skurcze oraz większe zmęczenie. Podobnie jest z sercem. Aby było zdrowe i silne, musimy zachować równowagę wodno – elektrolitową w naszym organizmie.

Korzyści z nawadniania organizmu

Kiedy nasze ciało wysyła nam sygnały, że jesteśmy odwodnieni?

Musimy pić wodę regularnie, nie pozwalając na to by organizm się odwodnił. Już lekkie odwodnienie wpływa negatywnie na działanie całego organizmu. Powinniśmy się zaniepokoić, kiedy:

– często boli nas głowa i miewamy zawroty

– mamy osłabioną koncentrację

– nieregularnie pracuje serce

– cierpimy na chroniczne zmęczenie

– źle reagujemy na wysiłek fizyczny

-skóra jest przesuszona

– czujemy ciągłe pragnienie

– spada nam ciśnienie

– mamy drgawki

– rzadko oddajemy mocz i ma on ciemnożółty kolor

– zdarzają się nam omdlenia

Tak więc jeśli zauważymy, któryś z tych objawów lub kilka z nich, prawdopodobnie nasz organizm potrzebuje nawodnienia. Musimy więc, jak najszybciej zadbać o odpowiednie nawodnienie ciała. A co powinniśmy pić?

Co najlepiej nawodni nasz organizm

Oczywiście niezastąpiona jest woda. Powinniśmy pić jej minimum dwa litry dziennie. Inne płyny dobroczynne dla naszego organizmu, to herbatki ziołowe i owocowe oraz świeże soki warzywne.

Warto też wziąć pod uwagę, że dostarczamy do organizmu wodę również z posiłkami, np. owocami lub picie dużych ilości wodyzupami.

Błędem natomiast będzie picie słodkich napojów i słodzonych soków z kartonu. Mogą być reklamowane jako zdrowe, ale zawsze są w nich szkodliwe dodatki i cukier. Do tego warto ograniczyć picie mocnej herbaty i kawy.

Woda jest naszym sprzymierzeńcem. Szczególnie osoby martwiące się o brak jędrności skóry powinny regularnie pić ją w dużych ilościach.

Jeśli nagle przytyłyśmy a jednak nie obserwujemy przyrostu tkanki tłuszczowej, to przyczyną może być właśnie zatrzymanie wody w organizmie.

Coraz więcej osób zmaga się z takim problemem. Zdecydowanie częściej są to kobiety.

Jakie zioła pomogą usunąć wodę z organizmu?

Odpowiedź brzmi – oczywiście. Warunkiem jest, by były to zioła moczopędne. Należą do nich:

Pietruszka zwyczajna – pietruszka jest ogólnie dostępna. Działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Pietruszka aktywnie pobudza wydalanie moczu a dzięki temu zmniejsza się ilość zalegających w ciele płynów, które odpowiadają za obrzęki.

Pokrzywa zwyczajna – zawiera lektynę, związek, który wpływa na układ odpornościowy. Ma tradycyjne właściwości moczopędne.

Mniszek lekarski – powoduje częstsze wydalanie moczu a ponadto działa przeciwzapalnie i żółciopędnie. Poza tym, jakiś czas temu udowodniono, że ekstrakt z mniszka powstrzymuje działanie lipazy trzustkowej. Lipaza to enzym biorący udział w trawieniu tłuszczu. Tak więc, mniszek lekarski może przyczynić się do redukcji masy ciała.

Perz właściwy – zioło to działa moczopędnie i przeciwzapalnie.

zioła do picia

Te wymienione zioła nie tylko pomogą usunąć nadmiar wody z organizmu, ale również z całą pewnością dobroczynnie zadziałają na cały nasz organizm. Warto ich spróbować i zastąpić nimi np. zwykłą herbatę.

Dlaczego woda gromadzi się w organizmie?

Odwodnienie oczywiście szkodzi naszemu zdrowiu, urodzie i samopoczuciu, to nie ulega wątpliwości. Jednak innym problemem wartym uwagi, jest również kwestia nadmiaru wody w organizmie.

Objawami takiego stanu rzeczy są najczęściej opuchnięte kończyny oraz przybieranie na wadze.

Jest kilka powodów, dla których ciało zaczyna magazynować wodę.

Część z nich bezpośrednio wiąże się z naszym stylem życia, na inne wpływ ma to, co jemy.

Przytaczamy kilka najczęściej spotykanych przyczyn zbierania się w organizmie wody:

Zła dieta

Jeśli nadmiernie doprawiamy posiłki solą, przyczyniamy się do zatrzymywania w organizmie wody. Jeżeli jednak chcemy uniknąć tego problemu, ograniczenie samej soli w kuchni może nie wystarczyć. Dodatkowo musimy odstawić żywność przetworzoną, która zawiera mnóstwo sodu.

Zastanawiacie się, co jest zdrowym źródłem sodu? Podpowiadamy: wędzone mięso, wędzone ryby, oliwki, chleb żytni.

Biała sól kuchenna może zostać zastąpiona różową himalajską albo np. kłodawską. Akurat te odmiany soli zawierają sporo mikroelementów a ich stosowanie w niedużych ilościach, pozytywnie wpłynie na nasz organizm.

sól kuchenna

Codzienną dietę należy wzbogacić o potas – niedobór potasu też może wpływać na gromadzenie się wody w ciele. Potas znajdziemy w pomidorach, batatach oraz zielonej natce pietruszki.

Ważny jest również błonnik. Jeśli zadbamy o to, by codziennie zapewniać organizmowi odpowiednią dawkę błonnika, unikniemy gromadzenia się w nim wody. Błonnik znajdziemy w otrębach, nasionach chia, płatkach owsianych, warzywach.

Przy spożywaniu błonnika, szczególnie witalnego, bardzo istotne jest picie dużych ilości wody.

Do tego postawmy na owoce i warzywa zawierające dużo wody jak np. arbuz, ogórek, pomarańcze, brzoskwinie, jagody.

Również węglowodany przyczyniają się do zbierania się w ciele wody. Dieta niskowęglowa nie tylko pomoże w usunięciu wody z organizmu, ale też ułatwi odchudzanie.

Jeśli zmienimy dietę zyska na tym nie tylko nasza gospodarka wodna, ale również waga.

Brak snu

Co ciekawe zapewnianie naszemu ciału odpowiedniej ilości snu jest ogromnie ważne dla utrzymania optymalnej gospodarki hormonalnej.

Jeśli się nie wysypiamy, doprowadzamy do problemów w równowadze hormonalnej a tym samym do zatrzymywania w ciele nadmiaru wody. Dlatego warto zapewnić sobie 7-8 godzin zdrowego snu dziennie.

Siedzący tryb życia

Nikogo to pewnie nie zdziwi, ale aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia.

Natomiast wiele osób może zdziwić fakt, że również siedzący tryb życia i brak ruchu są przyczyną gromadzenia się wody w organizmie.

Nawet jeśli będziemy sporadycznie uprawiać sport, wpłyniemy na lepsze krążenie krwi i unikniemy kłopotów z gromadzącą się w organizmie wodą.

Spożywanie alkoholu

Tu sprawa jest prosta. Alkohol odwadnia, dlatego też organizm zaczyna kumulować wodę.

Alkohol odwadnia

Nieprawidłowa flora bakteryjna organizmu

Od tego, czy w naszym przewodzie pokarmowych panuje równowaga i rozwijają się w nim korzystnie działające bakterie. również zależy zatrzymywanie wody w ciele.

Aby uniknąć zakwaszenia organizmu, jedzmy kiszonki i pozostałe sfermentowane produkty.

Hormony

W drugiej fazie cyklu występuje podwyższone stężenie progesteronu oraz estrogenów. Jest to przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które dotykają kobiety przed miesiączką. Najczęściej pojawiającą się dolegliwością prócz bólów brzucha i zmian nastroju jest zbieranie się wody w organizmie. Zdarza się, że przed miesiączką nasza masa ciała może się zwiększyć nawet o 2-4 kilogramy.

Tabletki antykoncepcyjne

Zdarza, że u niektórych kobiet, tabletki antykoncepcyjne powodują zatrzymanie wody i sodu w organizmie. Z tej przyczyny, może się wydarzyć, że na początku ich łykania możemy trochę przytyć. Przy odpowiednio dobranych pigułkach, nie powinno się to zdarzyć.

Upały

Na pewno nie jedno z nas zauważyło, że podczas upałów ciężej wkłada się buty albo zdejmuje z palców pierścionki. To dlatego, że nasze żyły nadmiernie się poszerzają, nasza krew wolniej płynie i zostaje w naczyniach krwionośnych. Przez to płyny sączą się prze ściany żylne do pobliskich tkanek.

Leki

Wiele leków może przyczyniać się do zatrzymania w organizmie wody. Są to np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, minoksydyl, kortykosteroidy, fludrokortyzon, pigułki antykoncepcyjne.

Lekiem, który odwrotnie, podobno pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu jest Hydrominum, dostępne w aptekach.

Zatrzymanie wody w organizmie a poważniejsze choroby

Cóż, bywa, że jeśli woda magazynuje się w organizmie, jest to oznaką poważniejszych schorzeń. Tj.

Niewydolność serca – objawia się symetrycznymi, niebolącymi obrzękami, którym zwykle towarzyszą duszności z wysiłku oraz nocne duszności.

Żylaki – jednostronne albo symetryczne obrzęki kończyn dolnych, uczucie dyskomfortu w nogach, brązowe zabarwienie skóry.

Zakrzepica żył głębokich – pojawiający się nagle, jednostronny obrzęk kończyny dolnej, któremu towarzyszy ból. Prócz tego występują zaczerwienienia.

Problemy z nerkami (np. zespół nerczycowy) – rozlane obrzęki, wodobrzusze, obrzęk okołooczodołowy, opuchnięcie twarzy.

niedoczynność tarczycy – pojawiające się na górnych i dolnych powiekach oraz rękach obrzęki. Po jakimś czasie obrzęk przechodzi na policzki, nos i wargi. Przy nadczynności tarczycy obrzęk występuje na łydkach.

choroby wątroby – wodobrzusze, żółtaczka;

Oczywiście na rynku pojawiają się liczne suplementy, których celem jest usuwanie z organizmu wody, ale najlepiej jest po prostu stosować się do ogólnie przyjętych i wymienionych powyżej zaleceń.

Tak więc picie dużych ilości wody oraz ziółek, zdrowa dieta i ruch, powinny łatwo poradzić sobie z tym problemem. Jeśli to jednak nie pomaga, warto udać się do lekarza i zapytać o fachową poradę.

Leave a Comment

SzczuplaKobieta.com