Najlepsze owoce na odchudzanie

Spis treści

Zdrowa, zbilansowana i ukierunkowana na zgubienie zbędnych kilogramów dieta powinna być zróżnicowana i zawierać niezbędne dla organizmu składniki.

Restrykcyjne ograniczanie kalorii oraz wykluczanie ważnych grup produktowych z jadłospisu może przynieść w dłuższej perspektywie efekt odwrotny od zamierzonego i dodatkowo wywołać zdrowotne konsekwencje.

Dlatego warto odchudzać się rozsądnie i wspierać ten proces składnikami, które są odżywcze, a jednocześnie korzystnie wpływają na metabolizm. Tutaj doskonale sprawdzą się niektóre owoce.

Wpływ owoców na odchudzanie

Owoce to nieodłączony element i uzupełnienie każdej zdrowej diety. Zawarty w nich błonnik pomaga szybko zniwelować uczucie głodu, a witaminy i minerały odżywiają organizm i go regenerują.

Komponując dietę warto jednak wybrać owoce z umiarkowaną lub niską kalorycznością, gdyż nie wszystkie polecane się osobom pragnącym zgubić zbędne kilogramy.

Warto również dodać, że jedzenie owoców obniża ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, nowotworów i chorób serca, dlatego regularnie powinny pojawiać się na talerzu. Warto więc sprawdzić najlepsze owoce na odchudzanie.

Grejpfrut

Grejpfrut jest cytrusem o dość specyficznym nieco cierpkim smaku. Jak pokazują badania połówka grejpfruta to jedynie 39 kalorii i aż 65% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Czerwona odmiana grejpfruta dodatkowo zawiera witaminę A. Niezwykle istotny jest jego bardzo niski indeks glikemiczny, co powoduje, że glukoza uwalniana jest do krwioobiegu znacznie wolniej, dając uczucie sytości i zapas energii na dłużej.

Grejpfrut można spożywać na różne sposoby: bezpośrednio obierając go ze skórki, jako dodatek do sałatek czy deserów lub w formie soków.

Jabłka

Jabłka to znane wszystkim owoce, które dodatkowo można wyhodować samemu nie narażając się na ich chemiczne zanieczyszczenie. Jabłka są skarbnicą błonnika, zapewniającego uczucie sytości.

I choć należą do owoców niskokalorycznych ich zjedzenie skutecznie redukuje chęć sięgnięcia po batonik czy czekoladkę.

Dobroczynny wpływ jabłek na odchudzanie udowodniło jedno z badań, w trakcie którego kobiety podzielono na trzy grupy i przez 10 dni podawano jednej grupie trzy jabłka, drugiej – trzy gruszki oraz trzeciej – trzy ciasteczka owsiane dziennie.

Okazało się, że kobiety, które spożywały jabłka w ciągu 10 dni straciły najwięcej tj. 0,91 kg.

Jagody

Jagody to owoce z niskim indeksem glikemicznym oraz wysoką zawartością witaminy C oraz K. Badania pokazują, że regularne spożywanie jagód nie tylko wspomaga odchudzanie, ale również obniża poziom cholesterolu i redukuje stany zapalne.

Jagody stanowią świetny dodatek do koktajli, jogurtów, sałatek czy zdrowych wypieków.

Owoce pestkowe

Do owoców pestkowych należą brzoskwinie, śliwki, nektarynki, morele oraz wiśnie. Są to owoce sezonowe z pestką w środku. Choć są niezwykle słodkie to ich indeks glikemiczny jest niski, co sprawia, że powinny zostać włączone do jadłospisu osób odchudzających się.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami jedna średnia brzoskwinia zawiera zaledwie 58 kalorii, jeden kubek wiśni: 87 kalorii, a dwie małe śliwki lub cztery morele – zaledwie 60 kalorii.

Podobnie jak jagody, owoce pestkowe mogą stanowić dodatek do deserów, koktajli czy sałatek owocowych. Warto spożywać je ze skórką, zwłaszcza kiedy źródło ich pochodzenia jest sprawdzone i nie są poddane żadnej chemicznej konserwacji.

Marakuja

Marakuja jest owocem nieco egzotycznym pochodzącym z Ameryki Południowej i nie tak popularnym jak rodzime gruszki czy morele. Z uwagi jednak na zawartość witamin i składników mineralnych warto włączyć ją do swojej diety.

Marakuja zawiera bardzo dużo błonnika, który pozwala kontrolować apetyt i daje uczucie sytości na długo. Jest doskonałym źródłem żelaza, potasu, witaminy C oraz witaminy A.

Rabarbar

Obecność rabarbaru w rankingu najlepszych owoców wspomagających odchudzanie może zaskakiwać. Ta niepozorna roślina, przez wielu uznawana za warzywo, jest w rzeczywistości owocem, który jest źródłem wielu cennych składników.

Rabarbar zasłużył się przede wszystkim jako skuteczny lek obniżający poziom cholesterolu.

W badaniu przeprowadzonym wśród 83 osób cierpiących na miażdżycę udowodniono, że u osób, które spożywały określoną ilość ekstraktu z rabarbaru w ciągu sześciu miesięcy znacząco obniżył się poziom cholesterolu oraz poprawiła się kondycja naczyń krwionośnych.

Kiwi

Kiwi jest nie tylko smacznym i słodkim owocem, ale przede wszystkim stanowi doskonałe źródło kwasu foliowego, potasu, magnezu, wapnia i manganu.

Ostatnie badania pokazują, że kiwi reguluje poziom glukozy we krwi, pomaga utrzymać optymalny poziom cholesterolu oraz wspomaga pracę jelit [5].

Dojrzałe kiwi choć niezwykle słodkie jest owocem z niskim ładunkiem glikemicznym, dlatego jest rekomendowane dla osób będących na diecie.

Melon

Melony są wartościowe głównie z uwagi na niską kaloryczność, bogactwo witamin i składników mineralnych oraz wysoką zawartość wody.

Świetnie wspomagają odchudzanie z uwagi na zawartość cytruliny (aminokwasu przyspieszającego odchudzanie). Indeks glikemiczny melona jest dość wysoki, dlatego istotne jest kontrolowanie jego dziennego spożycia.

Banany

Banany to najchętniej spożywane egzotyczne owoce. Zawierają potas, magnez, błonnik oraz witaminy A, B6 oraz C. Są także źródłem antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek.

Banany bardzo korzystnie oddziałują także na wysoki poziom cukru we krwi oraz wysoki poziom cholesterolu.

Awokado

Awokado to odkrycie ostatnich lat. Owoc wyjątkowy pod wieloma względami.

Jego charakterystyczny smak, mający niewiele wspólnego ze słodkim bananem czy orzeźwiającym grejpfrutem, sprawił, że awokado najczęściej wykorzystywane jest jako słona przekąska (np. pasta do kanapek) lub jako składnik koktajli. Siła awokado tkwi w jego składzie.

Znajdziemy tu wiele cennych witamin i minerałów oraz bardzo dużą ilość zdrowego tłuszczu, który wspiera proces chudnięcia poprzez łatwiejsze kontrolowanie apetytu.

Jak pokazują badania nie należy się bać włączenia owoców (nawet tych słodkich) do diety odchudzającej. Są one bogatym źródłem wielu ważnych składników, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Co więcej, wiele owoców wspiera metabolizm, pozwala kontrolować apetyt oraz bezpośrednio oddziałuje na zbyt wysoki cholesterol czy poziom glukozy, a także odbudowuje naczynia krwionośne.

Owoce można spożywać na wiele sposobów: bezpośrednio, jako dodatek do koktajli, jogurtów czy owsianek. Kupując owoce warto zwracać uwagę na wiarygodne źródło ich pochodzenia, a komponując jadłospis lepiej wybierać owoce sezonowe dostępne lokalnie.

SzczuplaKobieta.com