Spis treści
Wokół diety kapuścianej narosło w ostatnich latach wiele mitów. Spektakularne efekty jej stosowania przeplatają się z argumentami dietetyków i lekarzy, którzy podważają jej pozytywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza w dłuższej perspektywie.
Skompletowanie rzetelnych faktów dotyczących jadłospisu opartego niemal wyłącznie na jednym produkcie, tj. kapuście, to obowiązkowe zadanie dla wszystkich, którzy rozważają zrzucenie zbędnych kilogramów w krótkim czasie za pomocą tej właśnie diety.
Zasady diety kapuścianej
Dieta kapuściana bazuje na jednym głównym składniku – kapuście oraz kilku produktach uzupełniających, które są dozwolone w trakcie jej siedmiodniowego stosowania. Dieta kapuściana jest dietą krótką z drastycznie obniżoną kalorycznością.
W całości redukowane są cukry, tłuszcze i sól, a ilość białka i węglowodanów jest mocno ograniczona. Lista dozwolonych warzyw i owoców jest krótka i zawiera przede wszystkim: brokuły, marchew, pietruszkę, seler, kalafior, ogórki, paprykę oraz jabłka, pomarańcze czy melony.
Kluczowe jest picie wody w ilości około dwóch litrów dziennie i unikanie kawy oraz alkoholu. Dieta kapuściana z uwagi na bardzo małą ilość ważnych składników odżywczych i witamin nie powinna być stosowana dłużej niż tydzień i dla osób odchudzających się ma być jedynie preludium do długoterminowego, zdrowego jadłospisu i zmiany nawyków żywieniowych.
Zalety diety kapuścianej
Choć dieta kapuściana jest dietą niezwykle restrykcyjną z uwagi na obniżoną kaloryczność ma sporo benefitów, zwłaszcza dla osób z dużą nadwagą. Badania pokazują, że otyłe osoby, które stosowały restrykcyjną dietę z obniżoną kalorycznością w okresie 4-12 tygodni w krótkim czasie straciły sporo zbędnych kilogramów, a ich ogólny stan zdrowia poprawił się.
Restrykcyjna dieta, a co za tym idzie szybki spadek wagi pozytywnie wpływają również na powszechną wśród osób otyłych jednostkę chorobową zwaną insulinoopornością. Kapusta z uwagi na zawartość błonnika wspomaga proces trawienia.
Jest więc cennym składnikiem, który powinien być regularnie spożywany również wśród osób niebędących na diecie. Warto również dodać, że dieta kapuściana jest niezwykle tania i dostępna praktycznie dla każdego.
Wady diety opartej na kapuście
Choć kapusta jest niezwykle zdrowm i cennym warzywem to dieta kapuściana, z uwagi na bardzo ograniczoną ilość pozostałych dozwolonych produktów, nie powinna być stosowana dłużej niż tydzień z uwagi na bardzo małą ilość witamin, minerałów i składników odżywczych.
Ponadto jadłospis oparty głównie o zupę na bazie kapusty może nasilić nieprzyjemne wzdęcia oraz spowodować wzrost poziomu sodu w organizmie, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do obciążenia nerek.
Niska kaloryczność może powodować również chroniczne zmęczenie i osłabienie, które bez wątpienia przełożą się na poziom energii i codzienne funkcjonowanie. Co więcej, długotrwałe stosowanie restrykcyjnej diety, w tym diety kapuścianej, zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych oraz może zaburzać poziom cukru we krwi.
Zupa kapuściana na odchudzanie – stosować czy nie?
Zważywszy na fakt, że każdy organizm jest inny, a osoby borykające się z problemem otyłości bardzo często cierpią na szereg chorób współistniejących, warto przed przejściem na dietę kapuścianą skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.
Wszystkie restrykcyjne diety z mocno obniżoną kalorycznością wymagają rozsądnego podejścia i opinii specjalisty, tak aby osiągnąć zamierzony efekt bez uszczerbku na zdrowiu.
Ponadto stosując jakąkolwiek dietę nie należy zapominać o aktywności fizycznej, która nie tylko wspomaga proces odchudzania, ale przede wszystkim dobroczynnie wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie.
I nie oznacza to, aby od razu wykupić karnet na siłownię czy zacząć profesjonalnie uprawiać jakiś sport. Każda forma ruchu będzie zbawienna dla ciała, a przy diecie opartej głównie o kapustę warto zacząć od lżejszych form aktywności takich jak: spacery, rolki czy pływanie.

Moim głównym założeniem jest służenie radą, przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat zdrowia i urody oraz prezentowanie najskuteczniejszych produktów dietetycznych i pielęgnacyjnych.
Na co dzień współpracuję z utalentowanymi redaktorami, ale również swoimi czytelniczkami.