Spis treści
W ostatnich latach dużo słyszy się o dobroczynnym wpływie probiotyków na zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie. Szczególnym zainteresowaniem badaczy i osób pragnących podejść do kwestii zdrowia holistycznie cieszy się nasz przewód pokarmowy, a w szczególności jelita nazywane drugim mózgiem naszego organizmu.
Warto sprawdzić co wspólnego ma właściwy stan flory bakteryjnej ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem i nienaganną sylwetką. Czy istnieje związek pomiędzy mikroflorą a odchudzaniem? Jak probiotyki mogą pomóc Ci schudnąć?
Co kryje się pod pojęciem probiotyków?
Probiotyki to żywe kultury bakterii oraz drożdży, których głównym zadaniem jest odbudowa flory jelitowej, która często ulega uszkodzeniu w trakcie antybiotykoterapii czy spożywania niezdrowej, wysoko przetworzonej żywności. Probiotykami najczęściej są bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus), drogocenne właściwości których od tysięcy lat są podstawą medycyny ludowej.
Bez wątpienia można stwierdzić, że zainteresowanie w ostatnich latach bakteriami jelitowymi wynika z niezdrowego stylu życia i złych nawyków żywieniowych milionów ludzi na całym świecie.
Probiotyki a masa ciała
Wewnątrz naszego przewodu pokarmowego zamieszkuje niezliczona ilość mikroorganizmów, wśród których bardzo dużą grupę stanowią tzw. dobre bakterie. Odpowiedzialne one są za produkcję niezwykle istotnych składników odżywczych w tym witaminy K i witamin z grupy B.
To dzięki bakteriom pokarmowym możliwy jest rozpad błonnika pokarmowego, którego organizm nie może strawić i przekształcenie go w lotny kwas tłuszczowy np. maślan.
Wewnątrz przewodu pokarmowego możemy wyróżnić dwie główne rodziny bakterii: bakterie gram-ujemne i bakterie gram-dodatnie. Okazuje się, że masa ciała jest mocno związana z poziomem tych dwóch grup bakterii i ich proporcją.
Wiele badań naukowych na zwierzętach i ludziach dowiodło, że osoby o prawidłowej wadze mają odmienne poziomy i proporcje tych bakterii niż osoby borykające się z nadwagą czy otyłością. Osoby o prawidłowym wyniku BMI mają więcej bakterii gram-ujemnych w stosunku do drugiej grupy.
Nie brakuje jednak też badań, które stawiają hipotezę, że nie ma żadnego powiązania pomiędzy masą ciała czy tendencjami do przybierania na wadze, a poziomem bakterii jelitowych.
Bez wątpienia warto jednak śledzić eksperymenty naukowe w tym obszarze, a motywacją niech będzie jedno z badań na myszach, które wprawiło samych naukowców w osłupienie. Okazało się bowiem, że po przeszczepieniu bakterii jelitowych od myszy otyłej do myszy o prawidłowej wadze, ta druga szybko również przybrała na wadze i masą ciała zbliżyła się do myszy otyłej.
Wpływ probiotyków na masę ciała, zdrowie i samopoczucie
Pomimo, że działanie bakterii jelitowych nie jest do końca poznane, na podstawie przeprowadzonych badań naukowych można wyróżnić kilka funkcji i dobroczynnych dla organizmu właściwości.
Dzięki temu, że probiotyki produkują octan, estry czy maślan, które należą do grupy lotnych kwasów tłuszczowych mogą regulować apetyt i zużycie energii, co w kontekście odchudzania może mieć duże znaczenie.
Ciekawostką jest fakt, że część bakterii jelitowych może hamować wchłanianie tłuszczu żywieniowego podwyższając poziom tłuszczu wydzielanego w trakcie defekacji.
Mówiąc o regulowaniu apetytu nie sposób nie wspomnieć o tym, że probiotyki podwyższają wydzielanie hormonów redukujących głód: glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) oraz peptydu PYY oraz podwyższają poziom białka podobnego do angiopoetyny o nazwie ANGPTL4, który z kolei może obniżyć poziom przechowywanego w organizmie tłuszczu.
Naukowcy wskazują również, że optymalny poziom bakterii jelitowych może przyczynić się do zmniejszenia otyłości brzusznej. W jednym z badań dowiedziono, że spożywanie w ciągu 6 tygodniu jogurtu zawierającego bakterie z grupy Lactobacillus może zredukować tkankę tłuszczową aż o 4%.
Inne badanie odbyło się na grupie 114 otyłych dorosłych. W okresie 12 tygodni części osób podawano probiotyk, zawierający bakterie z grupy Lactobacillus, a części – placebo.
Wynik był jednoznaczny i nie pozostawiał wątpliwości: osoby przyjmujące bakterie jelitowe znacząco zredukowały masę ciała oraz dodatkowo zmniejszył się ich obwód talii.
Niezwykle obiecujące w kontekście odchudzania są badania na bakteriach Lactobacillus gasseri – bakterii z rodziny Lactobacillus, które naturalnie są częścią flory dróg rodnych kobiety.
Jedno z badań na grupie 210 osób potwierdziło znaczący spadek masy ciała, redukcji tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, zmniejszenia obwodu bioder oraz zmniejszenia otłuszczenia organów wewnętrznych wśród osób przyjmujących bakterie z grupy Lactobacillus gasseri przez 12 tygodni.
Co więcej, okazało się, że w przypadku zaprzestania spożywania powyższych bakterii tkanka tłuszczowa w okolicach brzucha powracała już po miesiącu.
Probiotyki, a zapobieganie otyłości
W przypadku otyłości profilaktyka okazuje się nie mniej istotna niż walka z nadprogramowymi kilogramami. Badania naukowe nie pozostawiają złudzeń: bakterie jelitowe wspierają zapobieganie nadmiernemu tyciu zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Dla przykładu warto przytoczyć badanie trwające cztery tygodnie, które dowiodło spadek masy ciała u osób, które spożywały o 1000 kalorii dziennie więcej niż potrzebował ich organizm.
Wiele badań naukowych wskazuje na pozytywny wpływ probiotyków w procesie odchudzania. Troska o florę jelitową i utrzymanie optymalnego poziomu bakterii jelitowych jest jednak niezwykle istotna nie tylko z uwagi na walkę z otyłością, ale dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.
Najlepsze efekty osiąga się jednak poprzez połączenie probiotyków ze spożywaniem zdrowych, ekologicznych i organicznych produktów. Tylko zdrowy, indywidualnie dopasowany jadłospis pozwoli w pełni czerpać ze źródła prozdrowotnych właściwości bakterii jelitowych.
Jeśli zdecydujemy się na suplementację probiotykami warto skonsultować się z ekspertem w tym zakresie, który pomoże nam nie tylko dobrać odpowiednią rodzinę bakterii jelitowych, ale również zapobiegnie zakupieniu produktów złej jakości.

Moim głównym założeniem jest służenie radą, przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat zdrowia i urody oraz prezentowanie najskuteczniejszych produktów dietetycznych i pielęgnacyjnych.
Na co dzień współpracuję z utalentowanymi redaktorami, ale również swoimi czytelniczkami.