Czy ocet jabłkowy może pomóc Ci schudnąć?

Spis treści

O occie jabłkowym i jego dobroczynnym wpływie na zdrowie wiadomo już od dawna. Wykorzystywany jest on z powodzeniem w medycynie ludowej i alternatywnym leczeniu wielu chorób oraz profilaktycznie jako wsparcie dobrej kondycji fizycznej organizmu.

Wciąż jednak niewiele jest rzetelnych informacji na temat wpływu octu jabłkowego na proces odchudzania. Odchudzanie to długi i żmudny proces i aby go wspierać zdecydowanie warto korzystać z dobrodziejstw natury. Zatem czy ocet jabłkowy może pomóc Ci schudnąć?

Krótka charakterystyka octu jabłkowego

Ocet jabłkowy jest produktem, który powstaje w wyniku dwuetapowej fermentacji, która według tradycyjnej receptury trwa około miesiąca. W pierwszym etapie rozdrobnione jabłka łączy się z drożdżami, aby przekształcić cukier w alkohol, a następnie dodawane są bakterie, których zadaniem jest przemiana alkoholu w kwas octowy.

Ocet jabłkowy ma mocno bursztynowy kolor, kwaśny smak i bardzo intensywny zapach. W skład octu jabłkowego wchodzi kwas octowy (na poziomie ok. 5-6%), woda oraz śladowe ilości innych kwasów np. kwasu jabłkowego. Jedna łyżeczka octu jabłkowego zawiera zaledwie 3 kalorie.

Wpływ octu jabłkowego na odchudzanie

Kilka znaczących badań na zwierzętach dowiodło, że kwas octowy zawarty w occie jabłkowym może wspomagać odchudzanie poprzez różne drogi oddziaływania na nasz organizm. Spośród tych naukowych doniesień szczególnie warto zwrócić uwagę na poniższe:

Działanie octu jabłkowego bezpośrednio wpływa na zdolność wątroby i mięśni do redukcji poziomu cukru.

  • Kwas octowy redukuje stosunek insuliny do glukagonu, co sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej.
  • Regularne spożywanie octu jabłkowego poprawia metabolizm poprzez wzrost enzymu AMPK, który odpowiada za spalanie tłuszczu i redukcję produkcji glukozy w wątrobie.
  • Ocet jabłkowy chroni przed magazynowaniem tłuszczu zwłaszcza w miejscach newralgicznych (brzuch, wątroba).
  • Spożywanie octu jabłkowego stymuluje w odpowiedni sposób te obszary w mózgu, które są odpowiedzialne za uczucie głodu.

Ponadto warto wspomnieć o tym, że ocet jabłkowy sprzyja uczuciu sytości, co z kolei obniża dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. W jednym z badan dowiedziono, że osoby spożywające ocet jabłkowy spożywają o 200-275 kalorii mniej w ciągu dnia. I choć w badaniu tym wzięła udział relatywnie mała grupa kontrolna może to być cenną wskazówką do przyjrzenia się temu tematowi bliżej.

Subiektywne uczucie sytości po spożyciu octu jabłkowego spowodowane jest spowolnionym procesem opróżniania żołądka, a w konsekwencji obniżeniem poziomu glukozy i insuliny. I choć może to wpłynąć pozytywnie na proces odchudzania warto mieć na uwadze, że zjawisko to może być niebezpieczne dla osób chorujących np. na cukrzycę typu 1 lub inne schorzenia, którym towarzyszą zaburzenia opróżniania żołądka.

Analizując wpływ octu jabłkowego na odchudzanie nie sposób nie wspomnieć o ciekawym eksperymencie przeprowadzonym na grupie 144 otyłych Japończyków. W ciągu 12 tygodni spożywali oni odpowiednio (w podziale na grupy): 15 ml octu jabłkowego, dwukrotność tej ilości, czyli 30 ml oraz napój placebo niezawierający kwasu octowego.

Otrzymali oni jednocześnie zalecenie kontynuowania swojej normalnej diety, za wyjątkiem spożywania alkoholu. Wyniki okazały się zaskakujące. Osoby spożywające 15 ml octu jabłkowego schudły 1,2 kg, ich wskaźnik tkanki tłuszczowej zmniejszył się o 0,7%, a trójglicerydy o 26%.

Osoby spożywające 30 ml octu jabłkowego schudły 1,7 kg przy jednoczesnym spadku tkanki tłuszczowej o 0,95% i trójglicerydów o tę samą wartość 26%. Grupa przyjmująca placebo schudła jedynie o 0,4 kg.

Wynik tego badania jednoznacznie udowadnia, że ocet jabłkowy wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej i wystarczy zaledwie jedna łyżka stołowa dziennie tego dobroczynnego specyfiku, aby dostrzec efekty.

Inne właściwości octu jabłkowego

Ocet jabłkowy ma szereg innych cennych dla zdrowia właściwości: poprawia kondycję kobiet z zespołem policystycznych jajników, obniża poziom złego cholesterolu LDL, jednocześnie zwiększając poziom dobrego HDL, obniża ciśnienie krwi oraz działa bakteriobójczo, co ma istotne znaczenie szczególnie w okresie infekcyjnym.

Spożywanie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy ze względu na swój charakterystyczny smak może być nieprzyjemny w bezpośrednim spożyciu. Dlatego zaleca się jego stosowanie jako dodatek do sałatek, sosów czy dressingów. Można również stosować go jako napój: jedną lub dwie łyżeczki wymieszać z letnią wodą. Jeśli zaczynamy przygodę z octem jabłkowym rekomenduje się na początek spożywanie 1 łyżeczki dziennie.

Nie należy też przekraczać 30 ml w ciągu dnia, ponieważ może dojść do podrażnienia błony śluzowej żołądka. Ponadto kwas octowy w nadmiernej ilości może też negatywnie wpłynąć na szkliwo zębowe.

SzczuplaKobieta.com