Czy Witaminy Pomagają w Odchudzaniu?

Spis treści

O tym, że witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu wiadomo nie od dziś. Optymalny poziom określonych witamin wpływa na każdy układ w naszym ciele i niemal na każdy organ.

Z uwagi na pogarszającą się jakość żywności, stresujący i szybki tryb życia trudno dziś zapewnić stosowną podaż witamin z pokarmów, które zjadamy.

Skutkiem tego jest stale rosnąca ilość różnych suplementów zawierających witaminy, które dostępne są bez żadnych ograniczeń w aptekach czy sklepach ekologicznych.

Producenci suplementów prześcigają się w promowaniu benefitów swoich produktów, tak aby osiągnąć jak największe zyski ze sprzedaży.

Uwagę przyciągają kolorowe opakowania z zachęcającymi hasłami dotyczącymi zdrowych, lśniących włosów, jędrnej skóry, doskonałej pamięci czy, co ostatnio jest bardzo na topie, szybkiej utraty wagi.

Warto jednak być ostrożnym i zdobyć podstawową wiedzę na temat najważniejszych witamin i składników mineralnych, zwłaszcza w kontekście odchudzania, nie tylko po to, aby nie dać się oszukać, ale również, by sobie nie zaszkodzić i właściwie przygotować się do walki o lepszą sylwetkę i dobre samopoczucie.

Zatem czy witaminy pomagają w odchudzaniu?

Witamina B12

Choć witamina B12 często bywa reklamowana jako jedna z najskuteczniejszych witamin przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej okazuje się, że nie ma żadnych badań, które ten fakt mogłyby potwierdzić.

Bez wątpienia nasz organizm potrzebuje tej witaminy do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, syntezy DNA czy produkcji czerwonych krwinek, ale eksperci zalecają, aby dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 dostarczać z pożywieniem.

Najbogatszym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, ryby, jaja, nabiał.

Z uwagi na dominację przemysłowego chowu zwierząt warto kupować mięso czy jaja u lokalnego dostawcy lub rolnika, ponieważ tylko w ten sposób można mieć pewność, że będą one najwyższej jakości.

Witamina B12 jest szczególnie istotna dla osób cierpiących na anemię, a jej suplementacja jest zalecana zwłaszcza dla wegetarian, dla których dostarczanie witaminy D bywa mocno utrudnione.

Witamina D

Rola witaminy D w ludzkim organizmie jest niewiarygodna. I choć znamy ją głównie jako podstawę zdrowia naszych kości należy wiedzieć, że witamina D wpływa na szereg organów i układów w ciele, a jej niedobór może mieć wpływ na wiele chorób.

Naukowcy mają jednak sporo wątpliwości, jeśli chodzi o wpływ witaminy D na odchudzanie. Dostępnych jest bardzo niewiele badań na ten temat i jest to bez wątpienia obszar do bardziej wnikliwej analizy w przyszłości.

Witamina D nazywana jest witaminą słońca i faktycznie sporą jej część absorbujemy z ekspozycji na światło słoneczne. Z uwagi jednak na specyficzny klimat warto rozważyć suplementację tej witaminy zimą oraz regularnie spożywać tłuste ryby morskie (najlepiej gotowane lub pieczone), jajka, produkty mleczne, wątróbkę, oleje roślinne, sery pleśniowe i dojrzewające.

Warto też dodać, że witamina D jest niezwykle istotna również dla naszego zdrowia psychicznego, jej niedobór może wywoływać depresję czy chorobę Alzheimera. Bez względu na to czy planujemy zrzucić kilka kilogramów czy nie warto dbać o poziom witaminy D w naszym organizmie i regularnie go badać.

Kwasy Omega 3

Pojawia się coraz więcej teorii mówiących o tym, że odpowiedni poziom w organizmie kwasów omega 3 sprzyja szybszej utracie nadprogramowych kilogramów.

Zdaniem badaczy jest zbyt wcześnie, aby potwierdzać te doniesienia. Bez względu jednak na to, co pokażą badania i eksperymenty w niedalekiej przyszłości warto już dziś wprowadzić do diety produkty bogate w kwasy omega 3: łososia, makrelę, sardynki czy tuńczyka.

Zgodnie z rzetelną opinią amerykańskiego instytutu zajmującego się chorobami serca (American Heart Association) kwasy omega 3 w odpowiedniej ilości chronią serce i naczynia krwionośnie przed uszkodzeniami i różnymi chorobami.

Wykazują szereg właściwości prozdrowotnych: działają przeciwnowotworowo, wspomagają pracę mózgu, wzmacniają kości i stawy, poprawiają odporność i korzystnie wpływają na skórę.

Z uwagi na wysoki obecnie poziom skażenia ryb morskich i oceanicznych warto kupować ryby zawsze ze sprawdzonych źródeł.

Wapń

Pomimo wielu doniesień mówiących o tym, że wapń sprzyja szybszemu spalaniu tłuszczu w komórkach okazuje się, że żadne badania naukowe nie udowadniają tej hipotezy.

Nie oznacza to jednak, że można bez żadnego ryzyka wykluczyć ten pierwiastek z diety. Wapń odpowiada za stan naszych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych, dlatego warto dbać o jego regularne spożywanie.

Co więcej, wapń uczestniczy także w krzepnięciu krwi, reguluje hormony, koordynuje przewodzenie impulsów nerwowych i regenerację komórek.

Wapń szczególnie istotny jest dla kobiet w okresie menopauzy, które są bardzo narażone na rozwój osteoporozy. Dla osób odchudzających się korzystniejszymi źródłami wapnia będzie np. nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu czy tofu.

Zielona herbata

Zielona herbata podobnie jak wapń bywa zaliczana do cudotwórczych składników ułatwiających odchudzanie.

Niestety również w tym przypadku żadne rzetelne badania naukowe do tej pory nie potwierdziły wpływu zielonej herbaty na przyspieszenie metabolizmu czy szybsze spalanie tłuszczu.

Nie należy jednak z niej rezygnować, gdyż herbata ta ma wiele innych prozdrowotnych właściwości.

Naukowcy i badacze zgodnie podkreślają od wielu lat, że zamiast wydawać spore sumy pieniędzy na suplementy i witaminy, które mają pomóc w dążeniu do upragnionej sylwetki lepiej zainwestować w karnet na basen czy siłownię, buty do biegania czy strój do górskiej wspinaczki.

Witaminy są niezwykle istotne do prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego, nerwowego, pokarmowego czy krwionośnego. Dbają o stan naszych kości, mięśni i naczyń krwionośnych.

Dzięki odpowiedniemu poziomowi witamin nasz umysł pracuje wydajnie i mamy duży poziom energii i sił witalnych. Bez względu na to czy odchudzamy się czy nie warto dbać o zbilansowaną dietę, która zapewni podaż wszystkich ważnych witamin i składników odżywczych.

Nie należy jednak ulegać kolorowym hasłom na opakowaniach suplementów czy reklamom telewizyjnym, które gwarantują talię osy czy ekspresowe spalanie tłuszczu w ekstremalnie krótkim czasie.

Odchudzanie jest procesem długim i żmudnym i żadna magiczna tabletka nie przybliży nas do celu. Nie ma rozwiązań w postaci cudotwórczej pigułki, które pozwolą schudnąć leżąc na kanapie i oglądając ulubiony serial z paczką chipsów.

Tylko zdrowy, zbilansowany jadłospis, prawidłowe nawyki dnia codziennego i regularna aktywność fizyczna sprawią, że możemy schudnąć zdrowo i w odpowiednim dla nas czasie.

SzczuplaKobieta.com