Znaczenie Odchudzania i Ćwiczeń Fizycznych

Spis treści

Otyłość bez wątpienia jest dziś chorobą cywilizacyjną. Przerażające są dane mówiące o tym, że aż jedna trzecia dorosłych Amerykanów jest otyła. Szokujące jest również to, że wskaźnik otyłości dynamicznie rośnie też wśród dzieci, zagrażając ich zdrowiu i życiu.

Otyłość jest wypadkową działania wielu czynników, nie tylko spożywania nadmiernej ilości posiłków.

Analizując jej przyczyny nie można nie wspomnieć o niezdrowej, wysoko przetworzonej żywności, ogromnej ilości spożywanego cukru ukrytego w wielu gotowych daniach i kolorowych napojach, chronicznym i przewlekłym stresie i presji, nieprawidłowej higienie snu i co najważniejsze: braku aktywności fizycznej.

Ruch jest podstawą zdrowia, to niezaprzeczalny i niezmienny fakt od tysięcy lat. Zgłębiając tematykę bezpiecznego i zdrowego odchudzania warto oprzeć się na rzetelnych badaniach naukowych i poznać znaczenie odchudzania i ćwiczeń fizycznych.

Benefity płynące z aktywności fizycznej

Połączenie zdrowego, dobrze zbilansowanego jadłospisu i ćwiczeń fizycznych jest znacznie efektywniejsze niż restrykcyjna dieta bazująca na minimalnej liczbie kalorii.

Efektywność jednak liczy się nie tylko w liczbie utraconych kilogramów, ale też w ogólnym stanie zdrowia, kondycji i wydolności organizmu.

Aktywność fizyczna obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, który może prowadzić do ataku serca. Ćwicząc regularnie chronimy się przed wieloma chorobami, w tym chorobami układu krążenia i schorzeniami nowotworowymi.

Ważne też jest oddziaływanie ćwiczeń na zdrowie psychiczne: regularne treningi wzmacniają pewność siebie, poprawiają nastrój i zapobiegają depresji.

Wypracowanie zdrowych nawyków opartych na aktywności fizycznej pozwala też utrzymać wagę i nienaganną sylwetkę po zakończeniu procesu odchudzania, gdzie często już po kilku miesiącach obserwowany jest powrót do wagi sprzed pół roku czy roku.

Częstotliwość ćwiczeń

Eksperci zalecają dwudziestominutowe treningi aerobowe trzy razy w tygodniu, aby odczuć na własnym ciele pozytywny wpływ ruchu i aktywności. Osoby, które są w trakcie procesu odchudzania, w zależności od skali nadwagi czy otyłości, powinny jednak ćwiczyć trochę częściej i korzystać z indywidualnie dopasowanych zajęć sportowych, prowadzonych przez wykwalifikowanego trenera.

Należy pamiętać, że każdy organizm ma swoją granicę wytrzymałości i wydolności, przekroczenie której może być szkodliwe. Najlepszym tego wyznacznikiem jest tętno. Ogólna zasada mówi, że tętno nie powinno przekraczać wartości, która stanowi 60-80% różnicy pomiędzy liczbą 220, a twoim wiekiem.

Zatem dla trzydziestolatka maksymalnym bezpiecznym tętnem będzie przedział pomiędzy około 120-150 uderzeń na minutę. Nie jest to jednak ogólna zasada dla wszystkich. Dostosowując maksymalne tętno swoich treningów trzeba też mieć na uwadze ogólny stan zdrowia.

Osoby cierpiące na cukrzycę czy choroby układu krążenia powinny przed przystąpieniem do treningów zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego i dla takich osób najpewniej zalecane tętno maksymalne będzie zdecydowanie niższe.

Rodzaje ćwiczeń fizycznych

Każda forma aktywności i ruchu jest ważna i cenna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zawsze należy wybierać te formy sportu, które sprawiają nam przyjemność, w przeciwnym razie treningi zamienią się w godziny pełne frustracji, które nie sposób potem wprowadzić na stałe do swojego codziennego życia.

Jedną z form aktywnego treningu są ćwiczenia aerobowe. Większości kojarzą się one z treningami na salach fitness, ale tak naprawdę to każda forma ruchu, która podwyższa tętno (szybki spacer, bieg, jazda na rowerze czy taniec). Wybór jest szeroki i bez wątpienia każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Warto również przyjrzeć się treningowi siłowemu. Oprócz tego, że pomaga efektywnie spalać tłuszcz dodatkowo rzeźbi mięśnie, nadając im piękny, pożądany kształt.

Wybierając ten rodzaj aktywności warto pamiętać, aby ćwiczyć różne grupy mięśni w określonych odstępach czasu, a nie skupiać się tylko na wybranych np. mięśniach brzucha czy bicepsach. Ćwiczenia siłowe warto zawsze wykonywać pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Dla miłośników spokojniejszych form ruchu fantastycznym rozwiązaniem będzie joga. Joga wbrew pozorom angażuje do pracy wiele grup mięśni, również mięśnie głębokie.

Joga jest też filozofią życia i badania naukowe pokazały, że osoby praktykujące jogę bardziej świadomie spożywają posiłki, planują swój dzień i z większym rozsądkiem podchodzą do zmiany nawyków dnia codziennego [2].

Zdrowe nawyki

Oprócz zaplanowanych treningów warto wprowadzić do swojego życia codziennego również pewne nawyki i zachowania, które będą mieć dobroczynny wpływ na nasze ciało i zdrowie. Nie wymagają one ani czasu, ani pieniędzy. Są bezpłatne i dostępne dla każdego. Potrzebna jest jedynie motywacja i determinacja.

Wśród nich możemy wymienić: jazdę rowerem do pracy (zamiast samochodem), korzystanie z tradycyjnych schodów zamiast ruchomych lub z windy, wyjście z autobusu o jeden przystanek wcześniej lub zaparkowanie samochodu dalej od sklepu czy innego miejsca, do którego zmierzamy. Takie nawyki spowodują, że zaczniemy się więcej ruszać w ciągu dnia.

Ważne wskazówki

Przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych warto skonsultować się z lekarzem i wykonać kilka podstawowych badań, zwłaszcza gdy cierpimy na nadciśnienie, cukrzycę typu 2, choroby nerek, płuc czy układu krążenia.

Wizyta u specjalisty jest też wskazana u osób zdrowych, które niedawno rzuciły palenie lub są otyłe i przez ostatnie miesiące czy lata nie uprawiały żadnego sportu.

W trakcie ćwiczeń, zwłaszcza na początku, warto być uważnym na wszystkie sygnały płynące z ciała. Warto się motywować, ale nie należy się zmuszać, gdyż jest to obarczone wysokim ryzykiem kontuzji.

Aktywność fizyczna razem ze zdrową i dobrze zbilansowaną dietą jest filarem zdrowia. Wzmacnia układ krążenia, układ mięśniowy i kostno-stawowy, poprawia nastrój i zapobiega wielu chorobom. Jest też najskuteczniejszym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Aktywność fizyczna nie oznacza spędzania wielu godzin na siłowni na morderczych treningach. Każda forma rucha ma dobroczynny wpływ na nasze ciało: joga, spacer, pływanie, wspinanie, jazda na rolkach czy fitness.

Trzeba wybrać to, co sprawia radość i daje satysfakcję. Tylko w ten sposób nie zgaśnie płomień motywacji i determinacji, a trzeba pamiętać, że w trakcie procesu odchudzania na naszej drodze może spotkać nas wiele chwil zwątpienia i słabości.

SzczuplaKobieta.com