Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa – Co jest lepsze?

Spis treści

Pewnie większość z nas lubi pić soki prawda? Kupujemy soki owocowe i warzywne od znanych producentów, zachwalane jako zdrowe w reklamach.

Po wypiciu szklaneczki takiego soku czujemy, że dostarczyliśmy swojemu organizmowi porcję witamin.

No cóż…

Soki reklamowane w telewizji jako te zdrowe i odpowiednie dla dzieci, to w rzeczywistości napakowana cukrem i substancjami konserwującymi barwiona woda. Nie ma to nic wspólnego ze zdrowiem a nawet wręcz przeciwnie.

Oczywiście są na rynku dostępne produkty, które można pić bez obaw. Są to tak zwane soki jednodniowe. Niestety wybór dobrych soków jednodniowych nie jest za duży, są one trudno dostępne i mają wysoką cenę.

Jeśli lubicie pić świeże, pyszne soki a przy okazji chcecie zadbać o zdrowie, to rekomendujemy wyposażenie swojej kuchni w sokowirówkę lub wyciskarkę wolnoobrotową.

Którą z nich wybrać?

Za chwilę się dowiecie…

Świeży sok a codzienna dawka witamin

No właśnie, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by zjadać codziennie 5 porcji warzyw i owoców dla zdrowia. Tylko co to właściwie oznacza “5 porcji”?

W rzeczywistości 5 porcji, przekłada się na ok. 400 gramów. Wydaje się dużo prawda? Ale tak naprawdę, biorąc pod uwagę, że przeciętnej wielkości jabłko, waży 150 gramów, to 400 gram wcale nie jest wyjątkowo dużą sumą.

Oczywiście ta ilość to zalecane minimum. Owoce powinny być w mniejszości i stanowić stosunek 2 do 5 w porównaniu z warzywami.

Jeśli chodzi o warzywa, możemy jeść ich tyle, ile dusza zapragnie. Co do owoców natomiast, powinniśmy zachowywać umiar ze względu na zawartą w nich fruktozę a najprościej mówiąc – cukier.

No dobrze, ale przyznajmy się, nie każdy z nas ochoczo sięga po warzywa i owoce, szczególnie w surowej, czyli najzdrowszej postaci.

Spróbujmy zmusić jakiekolwiek dziecko, do pochrupania surowej marchewki a sami się przekonamy jaki będzie efekt 😉

I tutaj właśnie wkraczają nowoczesne sokowirówki i wyciskarki do owoców i warzyw.

Dzięki nim, w prosty i szybki sposób, możemy przyrządzić sobie pyszny warzywny, owocowy lub warzywno-owocowy sok i zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminy.

Ale zaraz zaraz…

Wybór odpowiedniego sprzętu do przyrządzania pożywnego napoju, może nie być tak łatwy jak nam się wydaje.

Na szczęście, specjalnie dla Was sprawdziliśmy czym różnią się sokowirówki od wyciskarek, jakie zalety i wady mają te urządzenia oraz, na które warto się zdecydować.

Zapraszamy:)

soki z owoców warzyw

Czym się różni sokowirówka od wyciskarki?

Wiele osób myli wyciskarki wolnoobrotowe z sokowirówkami lub po prostu myśli, że to jedno urządzenie.

To błędne podejście. Te dwa sprzęty, nie tylko różnią się budową ale również działaniem i efektami.

Warto poznać te różnice, by dokonać najlepszego wyboru i aby sprzęt służył nam przez wiele lat.

Sokowirówka

sokowirówka do owoców warzyw

Sokowirówka to najpopularniejszy sprzęt do wyciskania soków i raczej najtańszy.

Głównym elementem sokowirówki jest wirujące sito, którego ścianki mają bardzo małe otworki. Na dnie natomiast znajdują się małe ostrza.

Kiedy sokowirówka pracuje, sitko to, obraca się z bardzo duża prędkością ok. 6-12 tys.obrotów na minutę.

W ten sposób, wytwarza się siła odśrodkowa, która działa na produkty włożone do sita sokowirówki, popychając je i dociskając do ścianek bocznych.

Po włożeniu do sokowirówki przykładowo marchewki, ostrza które wirują z sitem, dokładnie ścierają warzywo na jednolitą masę. Następnie miąższ marchewki zostaje dociśnięty do ścianek sita a sok odprowadzany przez małe otworki. Sok wypływa przez otwór spustowy do przygotowanego naczynia.

Odsączony miąższ zatrzymuje się wewnątrz sita albo jest usuwany przez oddzielny otwór wylotowy.

Niektóre sokowirówki, posiadają opcję automatycznego usuwania miąższu.

Taka opcja pozwala na to by urządzenie pracowało bez ręcznego czyszczenia sita, nawet podczas jego używania, wiąże się to jednak z mniejszą ilością uzyskanego soku.

Cechy urządzenia:

  • Sokowirówka szybko pracuje. Ma wewnątrz bęben z tarką, który podczas pracy się obraca. Gdy tylko umieścimy składniki w urządzeniu, bęben zacznie wirować a owoce i warzywa będą szybko ścierane na sok.
  • Sokowirówka nie wymaga wcześniejszego krojenia warzyw i owoców na dużo mniejsze kawałki. Tuba do której wrzucamy owoce i warzywa jest zwykle dość szeroka. Przykładowo, do większości sokowirówek możemy wrzucić średniej wielkości jabłko w całości. Nie musimy więc tracić czasu na wcześniejsze rozdrabnianie składników soku.
  • W sokowirówce wykorzystywane jest szybko wirujące, metalowe ostrze, które obraca się na filtrze siatkowym i bardzo szybko oddziela sok od miąższu za pomocą siły odśrodkowej.
  • Ilość soku jaką uzyskamy z pomocą sokowirówki np. z pomarańczy, jest porównywalna do ilości powstałej przy użyciu wyciskarki do cytrusów. Dlatego też, sokowirówka zdecydowanie bardziej nada się do wytwarzania soków z owoców i warzyw bardziej mięsistych i “mokrych”, jak np. pomarańcze lub pomidory. Nie nada się natomiast, do otrzymywania soku z warzyw liściastych jak np. szpinak, jarmuż, małych owoców jak przykładowo borówki, oraz produktów o niskiej zawartości soku tj. banany.
  • Sok z sokowirówki będzie bardziej klarowny i nie będzie zawierał włókien ani miąższu.
  • Sokowirówka wyjątkowo głośno pracuje.

Jaką sokowirówkę kupić?

Jeśli chcemy mieć pewność, że kupimy solidną sokowirówkę, zwróćmy uwagę na moc silnika oraz solidność sitka.

Moc z jaką działa silnik, powinna być wprost proporcjonalna do otworu wpustowego urządzenia w taki sposób, by sokowirówka mogła w równym tempie wyciskać sok z wrzucanych do niej owoców i warzyw.

Ostrza znajdujące się w sitach powinny być solidne i ostre.

Tanią, nie wartą zakupu sokowirówkę, poznamy m.in po niskiej jakości sitach. Są one niewielkie i wykonane z plastiku oraz perforowanej metalowej płytki z małymi ostrzami.

Takie słabej jakości sita, z pewnością dokładnie nie rozdrobnią warzyw i owoców i tym samym wycisną mniej soku. Do tego tańsze sokowirówki, słabej jakości mają tendencję do zapychania się.

Dobrej jakości sokowirówka ma ostrza centryczne a jej sito jest wykonane z solidnego materiału.

Wysokiej jakości sito, nie zawiera plastikowych elementów i powinno być w całości wykonane ze stali nierdzewnej.

Sito najwyższej jakości, poznamy po ścianach wykonanych z mikrosiatki. Taki materiał jest o wiele bardziej przepuszczalny niż metal perforowany i pozwoli na uzyskanie większej ilości soku.

Wyciskarka do soków

W przeciwieństwie do sokowirówek, wyciskarki działają na powolnych obrotach.

Do wytworzenia soku wykorzystują siłę miażdżenia. Ich praca ma kilka etapów a główną rolę w całym urządzeniu, pełni obracający się solidny ślimak, który miażdży i wyciska sok. Ślimak ten obraca się z prędkością 40-120 obrotów na minutę.

Owoce i warzywa wyciskane są w kilku etapach. W pierwszej kolejności, wyciskarka z dużą siłą miażdży owoce i warzywa, żeby przerwać ściany komórkowe i włókna w miąższu.

Następnie, zmiażdżony miąższ jest silnie wyciskany. Sok zostaje przesączony przez sito i w ostatnim etapie wypływa do podstawionego pojemnika.

Tego typu technika, nazywana jest „wyciskaniem na zimno”, gdyż nie wytwarza ciepła, i tym samym, jak twierdzą niektórzy, nie niszczy składników odżywczych soku.

Bardzo ciekawą funkcją niektórych wyciskarek jest np. możliwość homogenizacji. Oznacza to mielenie danego surowca bez mechanicznego oddzielania soku. Dzięki czemu, otrzymujemy przecier o konsystencji musu.

Taka funkcja jest niesamowicie przydatna na co dzień, ponieważ dzięki niej, możemy tworzyć w domu przeciery, puree, półpłynne posiłki dla najmłodszych, lody, desery a nawet pasztety.

Ale to nie wszystko, niektóre wyciskarki mogą mielić zioła, kawę i nasiona.

Istnieją również wyciskarki, które dzięki specjalnym nakładkom, mogą wytwarzać makaron.

W niektórych wyciskarkach możemy przygotować nawet mleko roślinne! Wtedy zamiast owoców bądź warzyw, wrzucamy do urządzenia namoczone orzechy włoskie, migdały albo soję.

Jak widać wyciskarka może być multifunkcjonalnym urządzeniem.

Wyróżniamy kilka rodzajów wyciskarek wolnoobrotowych: jednoślimakowa, dwuślimakowa, pozioma,  pionowa. Wszystkie nazwy związane są z konstrukcją danej wyciskarki.

Wyciskarka pionowa jednoślimakowa

Charakteryzuje się tym, że wałek ślimakowy jest ustawiony w pozycji pionowej. Jest to o tyle wygodne, że składniki nie muszą być przepychane do wałka, ponieważ wpadają na niego prostu z tuby.

Wyciskarka nie posiada żadnych ostrzy. Taka prosta konstrukcja urządzenia, umożliwia szybsze wyciskanie soku i nie wymaga użycia dużej siły.

Z wyglądu może przypominać sokowirówkę. Zajmuje raczej mało miejsca w kuchni i jest całkiem łatwa i szybka do umycia. Jest z reguły tańsza od wyciskarek dwuślimakowych.

Wyciskarka pozioma jednoślimakowa

W tym przypadku jak można się domyśleć wałek ślimakowy jest ustawiony w poziomie. Taki sprzęt zajmuje w kuchni o wiele więcej miejsca niż klasyczna wyciskarka pozioma i jest trudniejszy do wyczyszczenia.

Również przygotowanie soku trwa dłużej.

Wyciskarka pozioma dwuślimakowa

Jest to opcja trochę droższa o wersji jednoślimakowej. Będzie to sprzęt odpowiedni dla osób wymagających i dysponujących większym budżetem.

W urządzeniu, znajdują się dwa wałki ślimakowe ustawione obok siebie i zazębiające się.

W wyciskarce dwuślimakowej z powodzeniem wyciśniemy sok z każdego twardego warzywa i owocu. Świetnie poradzi sobie również z zieleniną. Natomiast ten typ wyciskarki troszkę gorzej radzi sobie z wyciskaniem tzw. mokrych warzyw i owoców.

Cechy wyciskarek:

  • Wyciskarka wolnoobrotowa powoli miażdży składniki które do niej wrzucamy. W jej przypadku obowiązują następujące zasady: im mniej obrotów na minutę (RPM), tym więcej soku. Podobnie jak w sokowirówce, pulpa jest następnie oddzielana od soku.
  • Wytwarzanie soku w wyciskarce, zwykle zajmuje trochę więcej czasu niż przygotowanie soku w sokowirówce.
  • Wyciskarka wolnoobrotowa wymaga wcześniejszego pokrojenia składników na mniejsze kawałki, ponieważ tuba, do której je wrzucamy, jest dość wąska.
  • Do wyciskarki wolnoobrotowej możemy wrzucić każdy rodzaj warzyw i owoców na jaki mamy ochotę. Wydobywa ona prawie cały sok ze składników, więc spokojnie można do niej wrzucać szpinak, kiełki, jarmuż, banany i inne warzywa i owoce o niskiej zawartości wilgoci. Miazga, która pozostaje, jest całkowicie sucha.
  • Sok z wyciskarki jest nieco mniej klarowny niż z sokowirówki. Wynika to z faktu, że z powodu powolnej metody wyciskania soku, w napoju pozostaje więcej błonnika. Ponieważ podczas procesu wyciskania nie wydzielane jest ciepło tarcia, często mówi się, że sok z wolnej wyciskarki jest zdrowszy niż sok z wyciskarki. Twierdzenia te jednak nie są wystarczająco naukowo uzasadnione.
  • niektóre modele mają dodatkowe funkcje, np. robienie musów i mielenie orzechów.

Wyciskarka wolnoobrotowa jaką wybrać?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to czy sprzęt ma mocny, solidny silnik, który nie będzie się zacinał i będzie płynnie pracował.

Bardzo ważny jest również ślimak, to on miażdży owoce i warzywa więc musi być solidny, ciężki.

Ślimak, który jest wykonany z taniego plastiku będzie lekki. O jakości urządzenia będzie też świadczył jego ciężar. Ciężka wyciskarka, to gwarancja lepszej jakości części.

Sokowirówka i wyciskarka wolnoobrotowa w jednym

Mamy jeszcze taką opcję do wyboru, jeśli ciężko jest nam się zdecydować na któreś z tych urządzeń.

To urządzenie, tak jak w sokowirówce ma ostrza, które pracują na wysokich obrotach. Ostrza ścierają wrzucone składniki na mus, który w następnej kolejności jest miażdżony jak przez ślimak w wyciskarce obrotowej. Na koniec, przez sito zaczyna płynąć sok do podstawionego naczynia.

Urządzenie jak sokowirówka pracuje na wysokich obrotach. Uzyskany sok, nie jest co prawda tak wodnisty jak sok z klasycznej sokowirówki, ale nie jest jednocześnie tak gęsty jak sok z wyciskarki.

Wyciskarka i sokowirówka w jednym, radzi sobie dobrze z wyciskaniem soku z twardych warzyw i owoców, jednak nie jest tak multifunkcjonalna jak wyciskarka.

Podobnie jak sokowirówka, nie nadaje się do wyciskania soku z warzyw liściastych.

Sokowirówka czy wyciskarka - co wybrać?

Co jest lepsze sokowirówka czy wyciskarka do soków?

To nie jest łatwe pytanie. Wielu producentów wyciskarek wolnoobrotowych sugeruje, że są one lepsze od sokowirówek ponieważ dzięki niskim obrotom jakość soku jest lepsza.

Często również można wyczytać opinie, że sokowirówki przez swoją wysoką prędkość, wytwarzają ciepło, które wraz z tarciem, powoduje zniszczenie wartościowych enzymów i składników odżywczych owoców i warzyw.

Okazuje się jednak, że takie opinie, tak naprawdę nie mają żadnego poparcia naukowego w praktyce.

Czy więc wyciskarki wolnoobrotowe są lepsze od sokowirówek? Właściwie nie. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

O wartości odżywczej soku i jego jakości, decydują dwa czynniki. To znaczy – stopień rozbicia włókien roślinnych oraz siła użyta do oddzielenia soku od miazgi.

Wydajność sprzętu, zależy również od tego, jaki składnik w nim umieszczamy. Przykładowo, nie ma sensu wyciskać jagód w sokowirówce, ponieważ tylko zmarnujemy owoce.

Jakość soku zależy w dużej mierze od samego procesu a nie od prędkości z jaką działa nasza maszyna.

Wyciskarki oferują doskonałą jakość soków i są dobre do wyciskania soków z szerszej gamy produktów.

Sokowirówki natomiast są wygodniejsze w obsłudze.

Wyciskarki wolnoobrotowe są powolne, ponieważ muszą użyć siły dociskającej, aby przepuścić sok przez filtr bez wytwarzania zbyt dużej ilości ciepła i tarcia.

Do tej siły nacisku potrzebny jest silnik indukcyjny o niskiej prędkości.

Sokowirówki to szybki sposób na dostarczenie składników odżywczych do organizmu i są świetne, jeśli prowadzimy intensywny tryb życia, a naszym głównym priorytetem jest szybkie zrobienie i wypicie soku.

Jedną z rzeczy, z którą sokowirówki nie radzą sobie tak dobrze, jak wyciskarki, to osiągnięcie bardziej wydajnego rozpadu włókien roślinnych.

W wyciskarce wolnoobrotowej włókna i komórki są “żute” i mielone razem, co, jak się uważa, pomaga w uwalnianiu większej ilości składników odżywczych w komórkach i błonach roślinnych.

Sokowirówki przepuszczają również powietrze, co powoduje, że sok szybciej odbarwi się w wyniku utleniania.

Nie stanowi to problemu, jeśli pijesz sok od razu po zrobieniu, ale wyciskarki wolnoobrotowe, zapewniają dłuższy okres przechowywania.

Jedną z głównych wad sokowirówek jest hałas.

Ze względu na to, jak szybko działają, są znacznie głośniejsze i wytwarzają znacznie więcej ciepła ze względu na szybkość obracania się ostrza w bębnie. Z powodu wytwarzanego ciepła sok jest pienisty i bardzo łatwo się oddziela.

Dodatkową ciekawą cechą wyciskarek jest sucha pulpa, która zostaje po wyciśnięciu warzyw i owoców. Z takiej pulpy możemy np. przygotować ciasto, wegetariańskie kotleciki czy placuszki. W ten sposób żadna część produktów, które kupiliśmy i wykorzystaliśmy się nie marnuje. Jesteśmy zero waste, mamy pyszny sok a do tego materiał na dodatkowe dania…

Niestety w przypadku sokowirówki, pozostała pulpa jest zbyt mokra by można ją było ponownie wykorzystać.

Przed zakupem sprawdź czy dostajesz dobrą gwarancję

Jeśli twoja sokowirówka lub wyciskarka, nie jest objęta obiecującą gwarancją, nie kupuj jej. Przy odpowiedniej gwarancji możesz zgłosić wady fabryczne, które mogły pozostać ukryte podczas zakupów i prezentacji w sklepie.

Brak odpowiedniej gwarancji często ma miejsce w przypadku nieskutecznych marek i słabych modeli.

Kiedy rozważasz zakup droższej wyciskarki do soków, zauważysz ogromną korzyść z gwarancji. Niektóre komercyjne wyciskarki do soków oferują 10 do 15 lat gwarancji. Ale jeśli chcesz korzystać z sokowirówki przez okres nie dłuższy niż 5 lat, skuteczny jest zakup modelu średniej klasy, który oferuje ograniczoną gwarancję.

Niektóre marki oferują roczną ograniczoną gwarancję, inne udzielają długoterminowych gwarancji wraz z ubezpieczeniami obejmującymi większość napraw i wymiany.

Niektóre modele są również objęte solidną gwarancją silnika na okres do 10 lat. To samo dotyczy gwarancji na główne części sokowirówki.

Stawiajmy na dobry, solidny produkt.

Sprawdź poziom hałasu jaki może wytwarzać urządzenie

Sokowirówka jest o wiele głośniejsza od wyciskarki.

Typowy poziom hałasu w sokowirówce wynosi od 81 do 88 decybeli, więcej niż w oczyszczaczu powietrza, ale nadal jest znośny.

Ludzie często mylą moc urządzenia ze skalą dźwięku jaki wydaje. Jeśli decydujemy się na sokowirówkę, wybierzmy taką wysokiej jakości, która możliwie najmniej hałasuje. Aby sprawdzić poziom hałasu dowolnego urządzenia kuchennego, ważne jest, aby spojrzeć na ocenę dBA danego modelu.

Wiele sokowirówek jest testowanych w normalnych warunkach, czyli w pobliżu otwartych okien i w przestronnych pokojach. Utrudnia to cały proces pomiaru poziomu dźwięku dowolnego urządzenia, ponieważ jest ono subiektywne dla każdego konsumenta.

Jeśli kupisz sokowirówkę o najniższej możliwej skali dźwięku, użycie jej w kompaktowej kuchni nie spowoduje bólu głowy.


Zanim ostatecznie zdecydujesz się na któreś z tych urządzeń, zadaj sobie jeszcze kilka pytań

Jak wybrać sokowirówka czy wyciskarka?

Jakie warzywa i owoce najbardziej lubisz i z których chcesz często robić sok?

Czemu to ważne? Otóż sokowirowka i wyciskarka w równym stopniu poradzą sobie z z wytwarzaniem soku z twardych warzyw i owoców. Jednak jeśli zapragniesz zrobić sobie sok z dodatkiem bogatej w witaminy i minerały zieleniny jak np. jarmuż czy szpinak o wiele lepiej sprawdzi się wyciskarka.

Poza tym sokowirówka najlepiej poradzi sobie przy wyciskaniu soku z owoców i warzyw o dużej “wilgotności”, natomiast jeśli chcesz np. uzyskać sok z dodatkiem banana, to sokowirówka będzie złym wyborem.

Jaką konsystencję soku lubisz najbardziej?

Jeśli lubisz gęsty, treściwy sok, nawet z kawałeczkami miąższu , to wyciskarka jest dobrym wyborem. Sok z sokowirówki jest czysty i klarowny.

Ile soku chcesz uzyskać?

Sokowirówki pracują na wysokich obrotach natomiast wyciskarki wolnoobrotowe są znacznie wolniejsze.

W niektórych sokowirówkach, miąższ osadza się stopniowo na sicie i nie jest automatycznie usuwany do pojemnika zewnętrznego. To natomiast powoduje ograniczenie ilości surowca, jaką możemy za jednym razem przerobić. Z drugiej strony, oznacza to większą ilość soku ponieważ miąższ, który zostaje na ścianach sita, wciąż jest wyciskany i całkowicie eksploatowany. Naturalnie jeśli oczyścimy sito, znów możemy kontynuować wyciskanie.

Sokowirówki mające dodatkowy zbiornik na miąższ, są z całą pewnością wygodniejsze w obsłudze, ale dają znacznie mniej soku bo miąższ jest szybko usuwany do zbiornika.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli zależy nam na przygotowaniu dużej ilości soku i czasie, to sokowirówka będzie lepszym wyborem. Jeśli natomiast mamy kilka dodatkowych minut i raczej nie potrzebujemy, jednorazowo przyrządzać kilka szklanek soku, to wyciskarka będzie trafniejsza.

Jak często chcesz korzystać z urządzenia?

To również jest bardzo ważna kwestia. Pamiętajmy, że po każdym użyciu, należy sprzęt dokładnie umyć z resztek owoców i warzyw.

Dla wielu osób, które nie przepadają za myciem naczyń i innych sprzętów domowych, ważna będzie informacja, czy można myć części sokowirówki i wyciskarki w zmywarce? Najważniejsze jest dokładne przeczytanie instrukcji. Z całą pewnością nie należy wkładać do zmywarki części, które się do niej kategorycznie nie nadają.

Zasadniczo wyjmowane części sokowirówki można myć w zmywarce. Te mniej poręczne nie są odporne na mycie mechaniczne. Musisz je umyć ręcznie, aby zachować gwarancję i wydłużyć okres przydatności do użycia

Jeśli nie zamierzasz robić soków codziennie, to nie musi być tak duży problem. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by codziennie wypić szklankę domowego soku, lepiej wybierz urządzenie łatwiejsze do mycia.

Stosunkowo szybciej wyczyścimy wyciskarkę, szczególnie jeśli jest jednoślimakowa. Ma niewiele części, które czyszczą się łatwo i szybko.

Niestety o wiele bardziej natrudzimy się przy sokowirówkach, które posiadają ostre części i części z małymi otworkami, w których gromadzi się miąższ, wymagające więcej czasu na ostrożne czyszczenie.

Jak dużo mamy miejsca w kuchni?

Dla kogoś z małą, kompaktową kuchnią, może mieć to kluczowe znaczenie. Choć sokowirówki nie są już tak ogromne jak były jeszcze paręnaście lat temu, to wciąż odrobinę różnią się wielkością od wyciskarek pionowych i zajmują trochę więcej miejsca.

Jaki masz budżet?

Wybór jest ogromny. Zdajemy sobie z tego sprawę. Ceny również mogą zwalić z nóg. Oczywiście nie musisz wydawać majątku na dobry produkt. Da się znaleźć dobre urządzenie w rozsądnej cenie. Pamiętajmy jednak żeby nie kupować bubli w bardzo konkurencyjnych cenach.

Zwykle są to chińskie urządzenia, które łatwo ulegają zniszczeniu. Zastanówmy się – wrzucając do takiego urządzenia np. buraki, czy marchewkę, musimy mieć pewność, że będzie ono solidne i poradzi sobie nawet z najtwardszym warzywem.


Podsumowując

Na koniec, przedstawiamy zestawienie wszystkich wad i zalet zarówno sokowirówek jak i wyciskarek.

Sokowirówka:

  • Jednorazowo wyciśniemy dużo soku
  • Jest tańsza od wyciskarki
  • Możemy do niej wrzucać całe owoce
  • Dobrze radzi sobie z twardymi składnikami
  • Daje klarowny sok
  • Szybciej wyciska sok

  • Jest trudniejsza do umycia
  • Przygotowany sok musimy wypić zaraz po przygotowaniu
  • Nie da się wykorzystać pozostałej pulpy
  • Jest głośniejsza od wyciskarki
  • Nie wyciśnie soku z zielonych liściastych warzyw ani małych owoców
  • Na soku zwykle pojawia się piana
  • Nie wyciska dużej ilości soku za jednym razem, w pewnym momencie musimy przeczyścić z miąższu sito, by kontynuować wyciskanie

Wyciskarka wolnoobrotowa:

  • Zajmuje mało miejsca
  • Jest cichsza od sokowirówki
  • Wyciska sok z małych owoców i warzyw liściastych
  • Sok jest gęstszy i treściwszy
  • Wyciśnięty sok jest dłużej świeży, można go trzymać w lodówce nawet 72 godziny
  • Jest łatwa do czyszczenia
  • Możliwość ponownego wykorzystania pulpy pozostałej po zrobieniu soku
  • Niektóre modele oferują dodatkowe, bardzo różnorodne funkcje np. robienie lodów, musów

  • Sok przygotowywany jest dłużej
  • Przed wrzuceniem do niej warzyw lub owoców musimy je pokroić na mniejsze kawałki
  • Konieczne jest używanie popychacza by docisnąć produkty do ślimaka
  • Wyższa cena od ceny sokowirówki

Mamy nadzieję, że nasze rady ułatwią Ci wybór najlepszego sprzętu do wytwarzania domowego soku.

Z dobrym urządzeniem u boku, możesz latami czerpać korzyści z wyciskania soku. To na pewno lepsze niż kupowanie paczkowanych napojów w sklepie spożywczym.

Kupienie najlepszej sokowirówki lub wyciskarki może sprawić, że wchłanianie składników odżywczych i witamin do organizmu, będzie nawet bardziej skuteczne, niż przy zwykłym spożyciu surowych owoców i warzyw.

Co więcej, możesz łączyć różne rodzaje owoców i warzyw, których normalnie nie jadłbyś w połączeniu.

Sprawdź też artykuł: Jakie Owoce i Warzywa Do Wyciskarki? [7 Najzdrowszych Składników]

Życzymy udanych zakupów!

Leave a Comment

SzczuplaKobieta.com