Spis treści
Autorka: Dorota
Redaktor, Copywriter
Mało kto wie, że ogólnie dostępne siemię lniane, doskonale wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
Jeśli chcielibyśmy przyspieszyć proces odchudzania i mamy np. problemy z wątrobą, warto zwrócić uwagę na ten składnik.
Jednak te małe, niepozorne ziarenka mają o wiele więcej wartościowych właściwości niż może nam się wydawać.
Jak siemię lniane pomaga w odchudzaniu
Siemię lniane może stabilizować w naszym organizmie poziom cholesterolu. Wysoki cholesterol to częsty problem osób, które walczą z otyłością.
Inne wartościowe działanie ziaren, to zapewnianie poczucia długotrwałej sytości.
To bardzo drogocenna właściwość ponieważ dzięki niej, osoba która się odchudza, ma mniejszą ochotę na podjadanie, czuje się dłużej syta i łatwiej gubi kilogramy.
Do tego siemię lniane reguluje nasz metabolizm, dzieje się tak dzięki pobudzaniu kosmyków jelitowych. To powoduje przyspieszenie procesów trawiennych.
Musimy wziąć pod uwagę, że siemię lniane jest doskonałym środkiem wspomagającym nasze odchudzające wysiłki.
Oczywiście przyjmując same siemię lniane wyświadczamy przysługę naszemu organizmowi, ale nie schudniemy bez dodatkowego ruchu i dobrej diety.
Tylko jeśli będziemy o siebie prawidłowo dbać, ruszać się, uprawiać sport, jeść racjonalnie i się nie przejadać, zauważymy konkretne efekty.
Warto uzbroić się w cierpliwość. Wiadomo, że każdy chce zobaczyć efekty szybko, ale tu chodzi o nasze zdrowie a pośpiech nie jest sprzymierzeńcem dobrego zdrowia.
Układając dla siebie odpowiednią dietę, musimy pamiętać o tym, żeby jeść regularne, niewielkie posiłki. Najlepiej 5-6 razy dziennie.
Powinny być one bogate w witaminy i składniki odżywcze. Niestety musimy też zrezygnować całkowicie ze słonych, słodkich i niezdrowych przekąsek.
Co więcej, musimy pamiętać o nawadnianiu naszego organizmu. Minimum 2 litry wody dziennie powinno być normą.
Do tego warto dodać ok. 45 minutowy wysiłek fizyczny w ciągu dnia. Nie musi być to od razu podnoszenie ciężarów czy wyciskanie z siebie siódmych potów.
Możesz zacząć od spokojnego biegu czy prostych ćwiczeń w domu. Dzięki takim zmianom, już po ok. 2 tygodniach powinniśmy zauważyć pierwsze zmiany.
Jeśli się odchudzasz, zaopatrz się w płatki owsiane. Mają one bardzo dużo błonnika i dzięki temu, usprawniają nasz metabolizm.
Jedząc owsiankę dostarczamy też do organizmu węglowodany proste a to bardzo ważne przy aktywności fizycznej.
Może owsianka nie smakuje tak jak słodkie płatki reklamowane w telewizji, ale jeśli się do niej przekonasz, to może nawet nie będziesz sobie bez niej wyobrażać śniadania.
Wystarczy dodać do niej trochę orzechów, owoców albo miodu i już jest po prostu pyszna.
Dlaczego siemię lniane jest dla nas takie dobre?
Przede wszystkim w siemieniu lnianym znajdziemy olej o wysokim stężeniu kwasów Omega-3. Jest on bardzo korzystny dla zdrowia naszego serca, ale też skóry, włosów i paznokci.
Poza tym, siemie lniane jest bogate w związki śluzowe oraz białkowe. Są one wyjątkowo istotne dla regeneracji jelit i usprawnienia ich funkcjonowania.
Co dla wielu może być ciekawe, ilość białka znajdującego się w siemieniu lnianym jest o wiele wyższa niż w mięsie.
Dlatego też, jeśli nie jesz mięsa, jesteś weganką albo wegetarianką powinnaś poważnie zainteresować się siemieniem lnianym.
Do tego w siemieniu znajduje się jeszcze żelazo, cynk, magnez, bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Kolejna ciekawostką jest, że regularne jego spożycie może na nas podziałać jak napój energetyczny albo kubek kawy.
Jego dobroczynne właściwości zostały już docenione w średniowieczu. Był używany do produkcji leków i wykorzystywany np. jako środek na przeczyszczenie, maść na choroby skóry oraz lek na przeziębienie.
Kiedyś używano też siemienia lnianego do leczenia np. trądziku albo opryszczki. Dzięki właśnie zawartemu w nim olejowi, naskórek był bardziej nawilżony i łatwiej się regenerował.
Z siemienia można również z powodzeniem zrobić maseczkę na twarz. Oczyści naszą skórę i uwolni ją od nagromadzonych toksyn.
Naprawdę, jeśli mamy możliwość, warto raz w tygodniu sobie taką maseczkę przygotować i cieszyć się potem rozjaśnioną, promienną skórą.
W jaki sposób stosować siemię lniane?
Możliwości jest wiele.
Najprościej jest dodać np. 2-3 łyżeczki siemienia do porannych płatków owsianych i zalać gorącą wodą albo mlekiem.
Ciepło wydobędzie właściwości nasionka, poczujecie wtedy, że robi się charakterystycznie „śliskie”. Zacznie się też proces pęcznienia w żołądku.
Jeśli jednak wolimy siemię lniane pić, możemy 2-3 łyżeczki nasion zalać wrzątkiem i przykryć na ok. 15 minut talerzykiem.
Macie ochotę leczyć się siemieniem lnianym? Zmielcie nasiona i przyłóżcie do zmienionego chorobowo miejsca.
Taki okład można trzymać ok. 30 minut. Siemię lniane sprawdzi się też w przypadku oparzeń skórnych.
Może się też zdarzyć, że żaden ze sposobów przyjmowania siemienia lnianego wam nie przypadnie do gustu.
Oczywiście, można go kupić również w postaci suplementu. Jednak szczerze mówiąc, najlepsze efekty zobaczymy używając świeżych nasion.
O czym powinniśmy pamiętać?
Zanim sięgniemy po siemię lniane, dobrze jest znać kilka ważnych zasad jego spożywania.
Po pierwsze powinniśmy stopniowo wprowadzać go do naszej diety. Jeśli zaczniemy od dużych porcji, możemy upośledzić pracę jelit.
To z kolei może nas doprowadzić do zaparć i bólow brzucha.
Trzeba też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, kiedy spożywamy siemię lniane.
Woda jest potrzebna, żeby w szybszy sposób rozłożyć nasiona siemienia lnianego, dzięki temu poczujemy się lekko i nie zaburzymy pracy organizmu.
Siemię lniane chroni nasze zdrowie
Nasiona chronią naturalnie organizm, przed licznymi chorobami. Szczególnie siemię lniane sprawdza się w przypadku cukrzycy typu II, czyli nabytej.
Jeszcze warto wspomnieć, że dzięki regulacji poziomu złego cholesterolu, siemię może uchronić nas przed miażdżycą.
Wrzody żołądka czy zaburzenia pracy układu trawiennego, te dolegliwości również można łagodzić dzięki jedzeniu siemienia lnianego.
Istnieją również opinie głoszące, że siemię lniane może chronić przed rozwojem nowotworów niszcząc wolne rodniki i komórki rakowe.
Siemię lniane pomaga na skórę po odchudzaniu
Zdarza się, że jeśli zbyt szybko stracimy na wadze, produkcja kolagenu zostaje zaburzona. Kolagen odpowiada między innymi za elastyczność naszej skóry.
Przez to też, na naszym ciele mogą pojawić się rozstępy. Nie wyglądają one zbyt estetycznie i bardzo trudno jest się ich pozbyć.
Najczęściej udaje się to dopiero w profesjonalnym salonie kosmetycznym.
Siemię lniane może nam pomóc w walce z rozstępami. Zawiera kwasy omega 3 i cynk, które pomagają w regeneracji naskórka.
Najlepiej jednak, jeśli podczas całego procesu odchudzania, będziemy spożywać siemię lniane. To pozwoli nam zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów.
Świetną metodą na pozbycie się uciążliwego problemu, będą peelingi z miodem, kawą i cynamonem.
Można też robić sobie okłady z siemienia lnianego na najbardziej problematyczne miejsca na skórze.
Dla ładnej skóry rozciągajmy się, taki ruch pobudzi nasze ciało do produkcji kolagenu a blizny staną się mniej widoczne.
Siemię lniane w trakcie ciąży
Podczas ciąży również możemy stosować siemię lniane. Trzeba tylko pamiętać, by zmniejszyć jego dawkę do jednej płaskiej łyżeczki.
Tyle w zupełności wystarczy żeby zapobiec uciążliwym zaparciom i złagodzić bóle porodowe.
Dzięki większemu nawilżeniu błon oraz zdecydowanie szybszej regeneracji narządów, poród będzie odczuwany jako mniej uciążliwy i bolesny.
Siemię lniane ma też moc rozluźnienia szyjki macicy, to ważne, bo dzięki temu poród może być mniej bolesny.
Ciężarna kobieta powinna zaopatrzyć się w siemię lniane jeszcze ze względu na zawarty w nim kwas foliowy.
Żeby łatwiej był on wchłaniany do organizmu warto ziarenka wcześniej zmielić i dodać do posiłku.
Można skonsultować się z lekarzem, odnośnie przyjmowania siemienia lnianego po 34 tygodniu ciąży.
Po urodzeniu dziecka i w trakcie karmienia, trzeba pamiętać o konsultacji z lekarzem, ale nie jest wskazane przy karmieniu, zażywanie jakichkolwiek środków mających działanie przeczyszczające.
Jakie z tego wnioski
Trudno odmówić siemieniu lnianemu ogromu pozytywnych właściwości. Jest produktem natury i absolutnie pozytywnie działa na cały nasz organizm.
Doskonale sprawdzi się jako środek sprzyjający odchudzaniu, przez regulację układu pokarmowego.
Siemię lniane możemy kupić w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach a nawet zwykłych sklepach spożywczych.
Na pewno się na niego nie wykosztujemy bo cena za 100gram, to ok. 3-5 zł. Jego niska cena to kolejny atut.
Każdego z nas na pewno na niego stać a nawet jeśli się nie odchudzimy, to warto mieć je w domu, jako remedium na niestrawność, zatrucia czy inne dolegliwości.
Jest też siemię bezpieczne dla dzieci, więc w razie kłopotów żołądkowych, będzie na pewno bezpieczniejszy od chemicznych leków.
Krótko mówiąc, jeśli chcemy schudnąć, zadbać o zdrowie albo mieć po prostu w domu naturalny środek na liczne dolegliwości, siemię lniane jest strzałem w dziesiątkę.
Nie zrujnuje naszego portfela a na pewno będzie miało dobroczynny wpływ na nasz organizm.
O innych naturalnych preparatach możesz przeczytać na stronach:
Ma Pani jakieś informacje odnośnie siemienia lnianego i ginekomastii u facetów? Skoro jest takie dobre dla kobiet w menopauzie to jak to wpłynie na zdrowego mężczyznę w wieku 23l.? Mówię tu o dawkach 2 łyżeczki dziennie.
piję siemie lniane od ok. 6-ciu miesięcy. 1 łyżkę stołową. na początku lepsza przemiana materii, jednak żadnych efektów odchudzających nie zauważyłam. obecnie moja przemiana materii spowolniła, więc nie wiem co o tym myśleć.
Piję siemię od 3 tygodni codziennie rano, na czczo, jedna łyżeczka zalana gorącą wodą gotowa do spożycia po 15 minutach… efektów chudnięcia nie ma, nawet przytyłam kg. Dziwne jest to, że siemię lniane daje uczucie sytości i nie jem tyle co wcześniej więc jem mniej a i tak przytyłam… 1 kg w ciągu 3 tygodni? Dam mu jeszcze szansę…