Spis treści
Podejmując próby odchudzania bardzo często trafiamy na różne artykuły, porady, ciekawostki czy zalecenia, które mają wesprzeć ten proces i przybliżyć nas do celu.
Chętnie, aczkolwiek bez zastanowienia wdrażamy kolejne i kolejne zmiany nie podejmując jednocześnie wysiłku, aby zebrać rzetelne informacje na temat bezpieczeństwa i skuteczności tych nowinek.
Podejmowanie kolejnych wyzwań bardzo często w dłuższej perspektywie działa demotywująco, gdyż łańcuch wyrzeczeń i lista obowiązków się wydłuża.
Tracimy również wtedy z pola widzenia fundament całego procesu odchudzania, czyli zdrowy styl życia, aktywność fizyczną i zbilansowany jadłospis.
Co więcej, część zaleceń dotyczących odchudzania może być wręcz szkodliwa lub niebezpieczna, dlatego tym bardziej należy się im przyjrzeć i poznać mity dotyczące odchudzania, które najlepiej zignorować.
Mit nr 1 – zawsze należy jeść śniadanie
Choć śniadanie jest często najważniejszym posiłkiem dnia i dobrą praktyką na jego początek, okazuje się, że zmuszanie się do spożywania posiłku o wczesnej porze nie będzie w żaden sposób sprzyjać odchudzaniu.
Badania pokazują, że zarówno spożywanie śniadań, jak i ich pomijanie ma bardzo podobny wpływ na proces chudnięcia.
Jedno z niezwykle ciekawych badań pokazuje, że osoby unikające śniadań zjadają podczas obiadu o 144 kalorie więcej niż ci, którzy regularnie jedzą poranny posiłek.
Jednak na koniec dnia dzienne spożycie kalorii osób pomijających śniadanie jest o 408 kalorii niższe. Warto zaznaczyć, że benefity płynące z regularnego spożywania śniadań są indywidualne dla każdego organizmu.
Są badania mówiące o tym, że osoby odchudzające się, które jadły śniadanie każdego dnia nie tylko straciły zbędne kilogramy, ale również utrzymały docelową wagę przez okres 5 lat.
Nie brakuje również dowodów, że niektórym łatwiej jest schudnąć pomijając śniadanie.
Mit nr 2 – nie należy ważyć się każdego dnia
Bardzo często słyszymy, że codzienne ważenie się działa demotywująco i wywołuje frustracje, gdyż naturalną rzeczą są fizjologiczne wahania wagi nawet na przestrzeni kilku dni.
Okazuje się jednak, że nawet pomimo zmian w pomiarach wagowych regularne, codzienne ważenie się sprzyja chudnięciu.
Jedno z badań na grupie osób z nadwagą i osób otyłych pokazało, że osoby, które ważyły się każdego dnia w okresie sześciu miesięcy spożywały mniej kalorii i straciły około 6,6% wagi w porównaniu z osobami w drugiej grupie kontrolnej, które nie praktykowały codziennych pomiarów i zgubiły zaledwie 1% wagi.
We wszystkim jednak ważny jest balans. Jeśli codzienne ważenie wpływa na nas negatywnie, jeśli naturalne wahania wagi pogarszają nasze samopoczucie, a motywacja ulega destrukcji warto porzucić ten nawyk i ważyć się rzadziej.
Mit nr 3 – trzeba pić dużo owocowych soków i koktajli
Fundamentem niektórych diet, zwłaszcza tych restrykcyjnych jest spożywanie dużej ilości soków owocowych i koktajli. Napoje te mają nie tylko dać poczucie sytości przy jednoczesnej niskiej podaży kalorii, ale również mają działać detoksykująco.
I choć faktycznie regularne spożywanie soków sprzyja chudnięciu, to w dłuższej perspektywie jest to szkodliwe dla zdrowia, gdyż pojawiają się duże niedobory witamin, minerałów i innych potrzebnych składników odżywczych, których nie znajdziemy w owocach.
Mit nr 4 – szybkie chudnięcie nie jest zdrowe
Szybkość gubienia zbędnych kilogramów od lat budzi wiele kontrowersji. Wielu trenerów i dietetyków zgodnie twierdzi, że szybkie chudnięcie jest niezdrowe i powoduje szybszy przyrost masy ciała po zakończeniu diety.
Nowe światło na ten temat mogą jednak rzucić ostatnie badania, które pokazują, że osoby, które w ciągu pierwszego miesiąca schudły bardzo szybko miały pięciokrotnie większą szansę na stracenie nawet 10% masy ciała w ciągu 18 miesięcy w porównaniu z osobami, które w początkowym okresie chudły wolniej.
Zatem jak się okazuje w dłuższej perspektywie szybki spadek wagi może oddziaływać pozytywnie.
Mit nr 5 – jeśli chcesz schudnąć wybieraj tylko ćwiczenia aerobowe
Najszybszą drogą do wywołania demotywacji i frustracji u osób z nadwaga i otyłością jest zalecenie, aby ich aktywność fizyczna oparta była wyłącznie o ćwiczenia aerobowe.
Trening cardio jest specyficznym treningiem, który wymaga pewnego zaawansowania i dobrej wydolności. Co więcej, przy treningach aerobowych łatwiej o kontuzje, zwłaszcza u osób otyłych, które i tak mają przeciążone np. stawy kolanowe.
Lepsze efekty zdecydowania da połączenie lekkich treningów aerobowych z ćwiczeniami siłowymi, rozciągającymi i wzmacniającymi.
Mit nr 6 – ograniczaj wszystkie tłuszcze
Większość osób błędnie myśli, że każdy rodzaj tłuszczu w pożywieniu jest niezdrowy i może skutkować nadwagą. To najczęściej powielany błąd dietetyczny, który powoduje, że wykluczamy z diety niezbędne naszemu organizmowi nienasycone tłuszcze.
Jest wiele badań, które udowadniają dobroczynny wpływ tłuszczy na odchudzanie, które naturalnie znajdują się w takich produktach jak: awokado, orzechy czy kokos.
To, czego należy unikać to produkty przetworzone, które zawierają szkodliwe i niebezpieczne tłuszcze trans, które znajdziemy np. w margarynie.
Mit nr 7 – jedz co 2-3 godziny
To jeden z największych mitów powielanych od lat. Małe porcje spożywane co dwie lub trzy godziny miały gwarantować nie tylko zdrowie, ale także smukłą sylwetkę. Naukowcy jednak skutecznie udowodnili, że jest to mit.
Pewną grupę uczestników podzielono na dwie grupy. Obie grupy otrzymały tę samą liczbę kalorii, ale grupa pierwsza tylko w dwóch dużych posiłkach w ciągu dnia, a grupa druga – aż w siedmiu mniejszych.
Rezultaty zaskoczyły wszystkich: okazało się bowiem, że nie było żadnych różnic w metabolizmie i jego szybkości czy efektywności.
Mit nr 8 – skup się wyłącznie na liczbie kalorii
To nie tylko błędny, ale również niebezpieczny mit, zwłaszcza przy braku odpowiedniej merytorycznej wiedzy.
Rodzaj spożywanego posiłku, jego jakość, pochodzenie składników i zawartość składników odżywczych jest dużo ważniejsze niż jego ładunek kaloryczny i ma ogromny wpływ nie tylko na uczucie głodu, ale także na równowagę hormonalną, samopoczucie, a co za tym idzie na proces chudnięcia.
Przykłady można mnożyć: 100 kalorii z ciastek owsianych nigdy nie będzie równe 100 kaloriom ze świeżej marchewki czy awokado. Należy wybierać rozsądnie, świadomie i całkowicie wyeliminować żywność przetworzoną z naszego jadłospisu.
Odchudzanie jest procesem długotrwałym i wymagającym rzetelnej wiedzy i dobrego przygotowania.
Podążanie za wątpliwej jakości radami czy zaleceniami znalezionymi w internecie czy zasłyszanymi od znajomych należy zawsze wcześniej poddać weryfikacji lub skonsultować ze specjalistą.
Tylko rzetelna i sprawdzona wiedza może nas uchronić przed negatywnym wpływem porad na nasze zdrowie oraz przed demotywacją i frustracją, na które jesteśmy narażenie w trakcie odchudzania.

Moim głównym założeniem jest służenie radą, przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat zdrowia i urody oraz prezentowanie najskuteczniejszych produktów dietetycznych i pielęgnacyjnych.
Na co dzień współpracuję z utalentowanymi redaktorami, ale również swoimi czytelniczkami.