Kminek na Odchudzanie – czy pomoże schudnąć?

Spis treści

O sile przypraw i ich dobroczynnym wpływie na zdrowie i dobre samopoczucie wiadomo nie od dziś. Przyprawy są stosowane nie tylko w kuchni, ale również w leczeniu wielu chorób od tysięcy lat. Ich naturalność i wysoka skuteczność sprawiają, że coraz chętniej są wykorzystywane w procesie leczenia różnych schorzeń, w rekonwalescencji czy w trakcie odchudzania.

Jedną z takich przypraw jest kminek – znana wszystkim przyprawa o niezwykle specyficznym smaku i zapachu, która obecnie jest w czołówce produktów wspierających odchudzanie. Zatem warto postawić pytanie: czy kminek pomoże schudnąć?

Charakterystyka kminku

Właściwości prozdrowotne kminku kryją się w jego owocach, które mają postać wydłużonych rozłupek. Bardzo często nazwy kminek i kmin (lub kumin) są stosowane zamiennie, choć są to dwie różne rośliny o różnych właściwościach i działaniu.

Kmin rzymski (cuminum cyminum) jest rośliną pochodzącą z rejonu Morza Śródziemnego, która jest obecnie wyłącznie uprawiana (zwłaszcza w Chinach, Meksyku i Indiach), gdyż nie występuje w stanie dzikim. Dawniej występował głównie w Egipcie i był tam znany już pięć wieków temu, o czym może świadczyć fakt, że nasiona kminu zostały znalezione w najstarszych piramidach w Egipcie.

Obecnie kmin znany nam jest w postaci proszku, który można kupić samodzielnie lub jako nieodzowny składnik znanej wszystkim przyprawy curry, którą chętnie dodajemy do potraw.

Prozdrowotne właściwości kminu

O dobroczynnym wpływie kminu można napisać bardzo wiele. Potwierdzeniem jego skuteczności jest fakt, że od tysięcy lat jest to przyprawa szeroko wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale przede wszystkim w lecznictwie.

Kmin zawiera bardzo dużo żelaza, jest więc szczególnie polecany osobom, które borykają się z anemią oraz dla kobiet w trakcie menstruacji. Ponadto skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, cukru we krwi, wspomaga pracę przewodu pokarmowego oraz korzystnie wpływa na skórę.

Działa przeciwbakteryjnie, dlatego często bywa uzupełnieniem antybiotykoterapii, a z uwagi na swoje właściwości przeciwpasożytnicze bywa wsparciem w procesie odrobaczania organizmu.

Kmin ma również niezwykłe właściwości przeciwnowotworowe oraz zawiera mnóstwo antyoksydantów, które pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji i zachować jej młodość.

W jednym z badań przeprowadzonych na szczurach, którym podawano kmin zauważono, że były one odporne na raka jelita grubego, który obecnie zbiera coraz większe żniwo wśród osób po 50 roku życia. Ponadto kmin jest świetnym antidotum na dokuczliwe biegunki, co również zostało zweryfikowane w badaniu na szczurach.

Wpływ kminku na odchudzanie

Kmin swoje właściwości odchudzające zawdzięcza przede wszystkim jednemu składnikowi: tymochinonowi. To związek fitochemiczny, który jest świetnym antyoksydantem i ma działanie przeciwzapalne.

Badania pokazały, że tymochinon wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn oraz reguluje poziom glukozy we krwi. W dłuższej perspektywie przyjmowanie kminku w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną przyspiesza metabolizm i sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, stanów zapalnych w organizmie i uwalnia od przykrych dolegliwości, z jakimi często borykają się osoby z nadwagą tj. wzdęć, obrzęków czy chronicznego zmęczenia.

Niewiele wciąż jest rzetelnych badań naukowych, które z całą pewnością potwierdzą, że kmin odchudza. Dobrych wiadomości dostarczyły badania na niewielkiej grupie osób z nadwagą, które po włączeniu kminu do diety odnotowały znaczący spadek wagi.

Jak spożywać kmin?

Kminek można spożywać na różne sposoby. Z uwagi na jego specyficzny smak i zapach należy wybrać odpowiednią dla siebie postać do spożycia. Dla osób wrażliwych na charakterystyczny smak kminku zaleca się stosowanie suplementów zawierających jego aktywną postać w formie kapsułek.

Jeśli zaś zapach i smak kminku nie przeszkadzają nam możemy stosować napar z ziaren kminu, który uprzednio należy zalać gotującą się wodą. Napój ten jest bogaty w prozdrowotne ekstrakty i olejki pochodzące z kminu.

Kmin można również stosować regularnie jako dodatek do potraw. Świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie dań mięsnych, sałatek, zapiekanek, grillowanych warzyw czy marynat. Kmin jest jedną z podstawowych przypraw stosowanych w kuchni indyjskiej, która słynie ze swojej pikanterii.

Gdzie najlepiej kupować kminek?

Z uwagi na fakt, że rynek artykułów spożywczych, w tym przypraw, jest obecnie zalany produktami niskiej jakości o wątpliwym składzie, warto poszukać kminku i innych przypraw w sklepach ekologicznych. Daje to pewność, że kmin nie jest zanieczyszczony i pochodzi z certyfikowanych upraw, na których nie były stosowane nawozy sztuczne.

Tę informację warto też zweryfikować czytając dokładnie etykietę produktu. Warto zawsze kupować tę przyprawę lub suplementy, które ją zawierają ze sprawdzonego źródła, gdyż kmin nie jest zatwierdzony i regulowany przez amerykańską instytucję zwaną Agencja Żywności i Leków, co oznacza, że żadne partie tej przyprawy czy suplementów nie są poddawane okresowej kontroli.

Czy kminek jest bezpieczny?

Kminek jest od lat uważany za przyprawę niezwykle zdrową i bezpieczną, nawet w większych dawkach, choć eksperci zalecają nie przekraczać porcji 300-600 mg dziennie. Kilka badań naukowych pokazało, że jego spożycie może blokować testosteron, co może w bezpośredni sposób wpływać na obniżenie męskiej płodności.

W niektórych kulturach kmin jest używany, aby wywołać poronienie i w związku z tym, że fakt ten nie został sprawdzony badaniami zaleca się ostrożność w przyjmowaniu kminku lub suplementów zawierających kminek wśród kobiet w ciąży.

Szukając informacji na temat kminu można natknąć się na kilka dodatkowych (wciąż niesprawdzonych) ciekawostek, np., że regularne spożywanie kminku w naturalny sposób powoduje zwiększenie rozmiaru piersi, co może być wystarczająco dobrą zachętą dla wielu kobiet, aby zacząć go stosować.

Kmin jest przyprawą o niezwykle cennych właściwościach. Jego wpływ na odchudzanie wymaga jeszcze bardziej precyzyjnych i rzetelnych badań, choć wstępne weryfikacje są bardzo obiecujące.

Bez względu jednak na to czy planujemy zrzucić trochę nadprogramowych kilogramów czy nie, warto włączyć tę przyprawę do swojego jadłospisu z uwagi na jego korzystny wpływ dla zdrowia.

Nie wolno również zapomnieć o tym, że kminek w procesie odchudzania może być jedynie dodatkiem, wsparciem. Dużo ważniejsze jest holistyczne podejście do całego procesu i wdrożenie zdrowych nawyków, dobrze zbilansowanej i dopasowanej diety oraz aktywności fizycznej.

SzczuplaKobieta.com