Spis treści
Zdrowe odchudzanie to proces długotrwały i żmudny. Od samego początku powinien on być prowadzony w oparciu o rzetelną wiedzę naukową i dopasowany indywidualnie do każdej osoby (uwzględniając jej wagę, wiek, kondycję fizyczną i stan zdrowia). Metod i technik odchudzania jest wiele, warto je śledzić, gdyż część z nich okazuje się niezwykle skuteczna i efektywna.
Jedną z nich jest tzw. post przerywany, czyli sposób żywienia, który polega na zachowaniu określonych odstępów między oknem, w którym spożywamy posiłki, a okresem, kiedy pokarmów się nie spożywa. Dowiedz się jak post przerywany może pomóc Ci schudnąć oraz jakie są jego główne zalety i wady.
Zasady postu przerywanego
Post przerywany (znany również pod angielską nazwą intermittent fasting) to metoda odżywania, która zakłada spożywanie określonej ilości kalorii w określonym okienku czasowym oraz powstrzymywanie się od jedzenia w wyznaczonym czasie. Postu przerywanego absolutnie nie należy więc mylić z głodówką.
Post przerywany z uwagi na swoje wieloletnie już funkcjonowanie doczekał się sporego zróżnicowania, jeśli chodzi o metody jego stosowania. Do najpopularniejszych należą metody: 16/8, 5/2, dieta wojownika, jedz stop jedz oraz tzw. metoda ADF.
O skuteczności wszystkich powyższych metod postu przerywanego decydują kwestie indywidualne i aby odpowiednio dobrać technikę odchudzania warto zgłębić fundamentalną wiedzę o każdej z tych metod.
Metoda 16/8
To najpopularniejsza metoda postu przerywanego. Jej główne założenie to podział doby na dwie części: ośmiogodzinną i szesnastogodzinną. Podczas okienka ośmiogodzinnego należy normalnie spożywać wszystkie posiłki, zaś przez pozostałe 16 godzin należy prowadzić głodówkę. Dużą zaletą tej metody jest indywidulane dopasowanie okienka ośmiogodzinnego i szesnastogodzinnego do trybu życia czy pracy.
Badania naukowe pokazują, że stosowanie metody 16/8 zapobiega nadciśnieniu tętniczemu i skutecznie zmniejsza sumaryczną ilość spożywanych w ciągu doby pokarmów. Jeśli do metody 16/8 dodamy intensywne treningi wówczas spadek wagi jest wyraźnie zauważalny. W metodzie 16/8 ważny jest również rodzaj spożywanych posiłków.
Nie osiągniemy zamierzonego celu, jeśli w trakcie ośmiogodzinnego okienka będziemy spożywać zbyt dużo niezdrowych przekąsek czy śmieciowego jedzenia. Dlatego warto zadbać o to, aby regularnie spożywać te grupy produktów, które są fundamentem piramidy żywieniowej: białko, zdrowe węglowodany, zdrowe tłuszcze, które zawierają wiele cennych witamin i minerałów.
Metoda 5/2
Metoda 5/2 zakłada, że 5 dni w tygodniu spożywa się normalne posiłki bez kontrolowania ładunku kalorycznego. Kolejne dwa dni w tygodniu redukuje się zapotrzebowanie kaloryczne do jednej czwartej naszego zapotrzebowania. W praktyce oznacza to, że dla osoby, której dzienny jadłospis obliczony jest na 2000 kalorii, dwa dni w tygodniu zostaje on zredukowany do poziomu 500 kalorii dziennie.
Badania przeprowadzone w 2018 roku dowiodły, że metoda 5/2 jest równie skuteczna co codzienne liczenie kalorii w trakcie restrykcyjnej diety oraz tak samo efektywnie pozwala kontrolować poziom glukozy we krwi wśród osób borykających się z cukrzycą typu 2. Choć metoda 5/2 jest skuteczna nie jest ona dla wszystkich.
Ograniczenie ładunku kalorycznego do poziomu 500 lub mniej kalorii dziennie może bowiem powodować omdlenia i bardzo złe samopoczucie, co może być szczególne niebezpieczne dla osób pracujących fizycznie.
Jedz stop jedz
Metoda jedz stop jedz (z angielskiego eat stop eat) jest niekonwencjonalnym podejściem do postu przerywanego, który został zapoczątkowany przez Brada Pilon. Plan ten zakłada wytypowanie dwóch nie następujących po sobie dni w ciągu tygodnia i całkowite powstrzymanie się od jedzenia w tym czasie.
Można również wybrać opcję 24 godzinnej głodówki. Tego typu działanie powoduje, że organizm pozbawiony paliwa w postaci węglowodanów, aby wytworzyć energię zaczyna spalać niepożądany tłuszcz.
Jest jednak wielu przeciwników tej metody, bowiem 24 godzinna głodówka może prowadzić do wypracowania złych nawyków żywieniowych w dłuższej perspektywie oraz do przejadania się w czasie, gdy spożywanie posiłków jest dozwolone.
Przed zastosowaniem tej metody zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza jeśli na stałe przyjmujemy leki.
Post co drugi dzień
Metoda ta jest niezwykle prosta. Zakłada bowiem, że należy pościć co drugi dzień, bez kontrolowania ilości spożywanych posiłków w okienkach żywieniowych. Metoda ta jest tak samo skuteczna w walce z nadwagą jak restrykcyjna dieta eliminująca kalorie, co zostało potwierdzone badaniami.
Co więcej, okazuje się, że połączenie postu co drugi dzień z regularną aktywnością fizyczną pomaga zredukować wagę nawet dwukrotnie w porównaniu do metody zakładającej standardowy post.
Dieta wojownika
Metoda odchudzania zwana dietą wojownika opiera się na tych samych założeniach żywieniowych, które stosowali starożytni wojownicy. Dieta wojownika jest nieco bardziej ekstremalna od metody 16/8 i mniej restrykcyjna od techniki jedz stop jedz.
Metoda ta zakłada spożywanie bardzo małej ilości pokarmu w ciągu 20 godzin w ciągu dnia oraz maksymalne spożywanie posiłków w ciągu 4 godzinnego okienka żywieniowego w nocy. Zaleca się, aby w trakcie okienka żywieniowego spożywać żywność najwyższej jakości: nieprzetworzoną i organiczną i zawierającą dużo warzyw i owoców.
Stosowanie diety wojownika niesie ze sobą wiele korzyści dla organizmu: zapobiega cukrzycy, zwalnia tempo wzrostu nowotworów, spowalnia starzenie się i wydłuża życie.
Post przerywany od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób, które marzą o szczupłej sylwetce i dobrym samopoczuciu. Niektóre z metod postu przerywanego są dość restrykcyjne i mogą nieść ze sobą negatywne konsekwencje: osłabienie, omdlenia czy wypracowanie złych nawyków żywieniowych.
Każdorazowo należy zasięgnąć opinii lekarza lub dietetyka, zwłaszcza, gdy chorujemy przewlekle. Ponadto post przerywany powinien być dostosowany nie tylko do naszej wagi, wieku czy stanu zdrowia, ale przede wszystkim do trybu naszego życia: rodzaju i godzin wykonywanej pracy. Inaczej będzie wyglądał post przerywany dla pracownika banku, a inaczej dla górnika, który pracuje w trybie trzyzmianowym.
Tylko indywidulane podejście może zagwarantować sukces. Warto również pamiętać, że wszystkie okienka żywieniowe w poście przerywanym powinny zawierać w sobie zdrową i nieprzetworzoną żywność, gdyż poza kaloriami nasz organizm potrzebuje też wielu witamin, minerałów i składników odżywczych.

Moim głównym założeniem jest służenie radą, przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat zdrowia i urody oraz prezentowanie najskuteczniejszych produktów dietetycznych i pielęgnacyjnych.
Na co dzień współpracuję z utalentowanymi redaktorami, ale również swoimi czytelniczkami.