Spis treści
Farba do włosów to jeden z najpopularniejszych produktów upiększających znany na całym świecie. Jej bardzo łatwa dostępność, szeroki wybór odcieni od klasycznych po naprawdę ekstrawaganckie, a także produkty o różnej trwałości dostosowane do konkretnych potrzeb sprawiają, że każdego roku coraz więcej kobiet decyduje się na zmianę koloru włosów.
Choć farbowanie to świetny i szybki sposób na metamorfozę wizerunku, poeksperymentowanie z kolorem lub jego odświeżenie, w przypadku niektórych kobiet może stanowić źródło reakcji alergicznej. Czy jest tak w każdym przypadku? Sprawdź!
Farba do włosów a uczulenie
Uczulenie po koloryzacji nie jest zjawiskiem, które zdarza się bardzo często. Nie zmienia to jednak faktu, że może ono wystąpić i nigdy nie powinniśmy go bagatelizować.
Reakcja alergiczna, która ma miejsce po użyciu farby do włosów, bardzo często bywa bardziej niebezpieczna niż zwykłe podrażnienie. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z uczuleniem po użyciu farby do włosów?
Cechy charakterystyczne reakcji alergicznej w tym przypadku objawiają się pieczeniem, swędzeniem wywołującym chęć drapania i wyraźnym zaczerwienieniem skóry głowy. Ciągłe drapanie może z kolei doprowadzić do pojawiania się niewielkich ran i strupków, które w niektórych przypadkach mogą ulegać nadkażeniu.
Jeśli uczulenie na konkretny składnik farby do włosów jest naprawdę silne, może dojść do opuchlizny twarzy, warg i gardła, a także silnej wysypki na skórze głowy. Na wystąpienie uczulenia szczególnie narażone są osoby posiadające wrażliwą skórę głowy, jednak nie należy zapominać, że reakcja alergiczna może wystąpić u każdej osoby, zarówno po pierwszym farbowaniu, jak i po wielu latach koloryzacji.
Jak zapobiec uczuleniu przy koloryzacji?
Niestety częstym błędem, jaki popełniają niektóre kobiety, decydując się na samodzielną koloryzację, jest niezastosowanie się do zasad instrukcji, która jest dołączona do każdego opakowania produktu. Znajdują się w niej zarówno informacje dotyczące tego, jak przygotować się do koloryzacji, w jakiej proporcji połączyć poszczególne składniki, a także wskazówki na temat tego, jak przeprowadzić próbę uczuleniową.
Próba uczuleniowa jest bardzo istotna i producenci farb zwykle zalecają jej wykonanie na 48 godzin przed koloryzacją. Jeśli po tym czasie na niewielkim obszarze skóry nie pojawi się żadna zmiana skórna, możesz przystąpić do koloryzacji.
Innym sposobem na to, aby zapobiec uczuleniu po koloryzacji, jest dokładne czytanie listy składników za każdym razem, zanim przystąpimy do nałożenia produktu na włosy. Może się bowiem okazać, że w jej składzie znajduje się składnik, na który w rzeczywistości jesteśmy uczuleni.
Uczulenie a aplikacja farby do włosów
Czy istnieje sposób na to, by uniknąć ewentualnej reakcji uczuleniowej lub podrażnienia skóry w trakcie koloryzacji? Skuteczną metodą może okazać się nakładanie farby na lekko tłuste włosy. Pasma, które wymagają umycia, posiadają na sobie warstwę sebum, która chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym składników, które znajdują się w farbie do włosów.