Czy egzogenne suplementy ketonowe działają na utratę wagi?

Spis treści

Rynek suplementów wspierających odchudzanie robi obecnie zawrotną karierę. Jest to niewątpliwie związane z wysokim i stale rosnącym odsetkiem osób z nadwagą, które chcą szybko i bez większych wyrzeczeń stracić zbędne kilogramy.

Grupą suplementów, które w ostatnim czasie mocno zyskały na popularności są egzogenne suplementy ketonowe. Aby dobrze zrozumieć ich działanie trzeba znać podstawy popularnej ostatnio diety ketogenicznej oraz stanu ketozy.

Czym jest ketoza?

Ketoza to stan, w którym organizm pozyskuje energię z tłuszczu nagromadzonego w tkankach zamiast z glukozy. Ketoza jest więc wymuszoną syntezą ciał ketonowych, których zadaniem jest obniżenie insuliny i rozkład tłuszczu.

Stan ketozy można osiągnąć poprzez przejście na dietę ketogeniczną (tłuszczową), która polega wyłącznie na niemal całkowitej eliminacji węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami (dzienne spożycie to jedynie 8% białka, 2% węglowodanów i 90% tłuszczu).

Dieta ketogeniczna jest niezwykle popularna wśród osób z nadwagą i otyłych, gdyż pozwala zredukować tkankę tłuszczową i ograniczyć apetyt.

Aby jednak rozpocząć przygodę z dietą tłuszczową i doprowadzić organizm do stanu ketozy konieczne jest zrozumienie całego tego procesu i jego wpływu na ciało, również w dłuższej perspektywie.

Co dzieje się w organizmie w stanie ketozy?

W diecie przeciętnego człowieka energia pozyskiwana jest z glukozy, która pozyskiwana jest ze spożywanych węglowodanów: cukrów, produktów zbożowych czy warzyw. Jeśli ta grupa produktów zostanie znacząco ograniczona lub całkowicie wyeliminowana organizm poszukuje alternatywnych źródeł energii.

Najczęściej znajduje je w tłuszczach, a konkretnie w procesie ich spalania. Wyróżniamy dwa główne ciała ketonowe, wyzwalane w stanie ketozy: kwas 3-hydroksymasłowy oraz kwas acetylooctowy, które, w przypadku niedoboru glukozy, dostarczają energię do mózgu, serca i mięśni.

Czym są egzogenne suplementy ketonowe?

Ciała ketonowe mogą być zarówno produkowane samodzielnie przez organizm (ketony endogenne), jak i dostarczane z zewnątrz (ketony egzogenne). Zatem przyjmowanie egzogennych suplementów ketonowych wspiera, w sposób naturalny i efektywny, wytwarzanie endogennych ciał ketonowych.

Co ciekawe, egzogenne suplementy ketonowe mogą zawierać tylko jedno ciało ketonowe – kwas 3-hydroksymasłowy. Drugi, tj. kwas acetylooctowy nie jest chemicznie stabilny jako suplement. Wyróżniamy dwa główne rodzaje ciał ketonowych: sole ketonowe i estry ketonowe.

Sole ciał ketonowych są to ketony związane z solą, zazwyczaj sodu, potasu, wapnia lub magnezu. Najczęściej występują w postaci proszku. Estry ketonowe to z kolei ketony połączone z innym związkiem zwanym estrem i pakowane w postaci płynnej. Jak udowadniają badania naukowe obie te formy ciał ketonowych podwyższają we krwi poziom ciał ketonowych.

W jednym z badań dowiedziono, że suplementacja soli ketonowych w ilości 12 gram podniosła poziom ciał ketonowych we krwi o 300%. To dobra wiadomość dla osób, które chcą wprowadzić organizm w stan ketozy bez przechodzenia na restrykcyjną i pełną wyrzeczeń dietę.

Okazuje się bowiem, że zarówno suplementacja solami czy estrami ketonowymi daje identyczny efekt co dieta ketogenna, która dla wielu osób jest sporym wyzwaniem i nierzadko wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi: bólami głowy, biegunkami czy skurczami mięśni.

Wpływ egzogennych suplementów ketonowych na odchudzanie

Wiele osób zastanawia się czy egzogenne suplementy ketonowe działają na utratę wagi. Zostało przeprowadzonych kilka badań pokazujących, że suplementy ketonowe obniżają apetyt. Wszystko za sprawą hormonu głodu, czyli greliny, której poziom znacząco obniża się po spożyciu suplementu ketonowego.

Ciekawostką jest również fakt, że wyższy poziom ciał ketonowych we krwi utrzymuje się u osób, które przed spożyciem suplementu ketonowego nie spożyły żadnego posiłku.

Jest jednak konieczność przeprowadzenia dodatkowych, bardziej rzetelnych badań naukowych, aby móc oficjalnie stosować egzogenne suplementy ketonowe w celu kontrolowania apetytu i sterowania nimi.

Pojawia się bowiem sporo głosów naukowych mówiących o tym, że suplementy ketonowe nie wpływają pozytywnie na proces chudnięcia. Dwa główne zarzuty dotyczą kaloryczności suplementów ketonowych oraz faktu, że ich zbyt wysoki poziom dostarczany z zewnątrz hamuje produkcję ciał ketonowych endogennych.

W przypadku wysokiego nasycenia krwi ciałami ketonowymi krew ma odczyn niebezpiecznie kwaśny, co uruchamia naturalny mechanizm obronny, który ma obniżyć poziom ciał ketonowych, blokując jednocześnie produkcję własnych, endogennych.

Jeśli chodzi o kaloryczność okazuje się, że 1 gram ketonów zawiera około 4 kalorie – a więc tyle samo co węglowodany czy białko.

Działania niepożądane suplementów ketonowych

Jak wszystkie suplementy dostępne na rynku również stosowanie egzogennych suplementów ketonowych daje pewne skutki uboczne. Przede wszystkim nieznane są reakcje organizmu w przypadku ich długotrwałego stosowania. Zgłoszone do tej pory skutki uboczne zdecydowanie częściej dotyczą soli niż estrów: skupiają się wokół mdłości, biegunek i dyskomfortu w okolicy brzucha.

Spora grupa osób skarży się na bardzo nieprzyjemny posmak po spożyciu tych suplementów. Ponadto osoby, u których poziom chlorków jest wysoki powinny być ostrożne w trakcie suplementacji ketonami, bowiem jedna dawka soli ketonowych zawiera 680mg sodu, 320 mg magnezu oraz 590 mg wapnia, co stanowi od 27% aż do nawet 85% dziennego zapotrzebowania organizmu na te związki.

A trzeba mieć na uwadze, że w celu osiągnięcia stanu ketozy taką dawkę należy przyjmować nawet co dwie lub trzy godziny, stopniowo zwiększając te dawki.

Egzogenne suplementy ketonowe, takie jak Keto Actives na odchudzanie, to środki mające na celu osiągnięcie w organizmie stanu ketozy, czyli sytuacji, kiedy energia czerpana jest ze spalania tłuszczu, a nie z węglowodanów produkujących glukozę.

Taki mechanizm przekłada się na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, co ma znaczenie dla osób walczących z nadwagą, zwłaszcza tych, którym brakuje determinacji, aby nieco bardziej restrykcyjnie podejść do swojej diety.

Z uwagi również na fakt, że suplementy ketonowe są niezwykle bogate w związki soli, wapnia i magnezu, należy ich stosowanie skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza w trakcie przyjmowania leków.

I co najważniejsze: gwarancją sukcesu w trakcie odchudzania jest holistyczne podejście do całego procesu. Zatem nie tylko dieta jest ważna, ale również aktywność fizyczna, zmiana nawyków żywieniowych oraz zmiana stylu życia i codziennych przyzwyczajeń.

SzczuplaKobieta.com