Spis treści
Temat odchudzania jest niezwykle rozległy, popularny i niestety przesycony wieloma mitami. Osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy są bardzo podatne na wpływ różnych nowinek, magicznych środków czy cudotwórczych diet.
Są zdeterminowani, zmotywowani i często chwytają się różnych sposobów, które przybliżą ich do celu, nie bacząc na wiarygodność tych informacji i często na konsekwencje, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.
Porady dotyczące utraty wagi poparte dowodami naukowymi to rzetelne i sprawdzone informacje, które śmiało można wykorzystać w walce o piękną i smukłą sylwetkę.
Odpowiednie nawodnienie
Właściwe nawodnienie organizmu to podstawa zdrowego trybu życia. Jak dowodzą badania naukowe regularne picie wody przyspiesza metabolizm nawet o 30%, co przekłada się na spalanie większej liczby kalorii. Co więcej, picie wody przed posiłkiem nie tylko zmniejsza zapotrzebowanie kaloryczne, ale również wpływa na spadek masy ciała nawet o 44%.
Spożywanie jaj na śniadanie
Ta porada to prawdziwa gratka dla miłośników białkowo-tłuszczowych śniadań. Okazuje się bowiem, że spożywanie na śniadanie jaj (zarówno żółtka jak i białka) skutkuje zmniejszeniem zapotrzebowania kalorycznego na następne 36 godzin oraz spadkiem masy ciała i tkanki tłuszczowej.
Picie czarnej kawy
Choć z wielu źródeł nieustannie słyszymy, że kawa może negatywnie wpłynąć na zdrowie okazuje się, że jest zupełnie przeciwnie. Czarna, dobrej jakości kawa ma wiele dobroczynnych właściwości zdrowotnych.
Kofeina zawarta w kawie wpływa na przyspieszenie metabolizmu nawet o 11% i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej nawet o 29%. Aby kawa spełniała swoje właściwości odchudzające należy przestrzegać dwóch reguł: zawsze kupować kawę dobrej jakości oraz nigdy jej nie słodzić.
Zielona herbata
Drugim napojem, który może bardzo pozytywnie wpłynąć na przebieg procesu odchudzania jest zielona herbata. Dobroczynne antyoksydanty zawarte w zielonej herbacie wpływają doskonale na spalanie tłuszczu, dlatego jest ona zalecana w diecie osób, które walczą z nadwagą.
Dieta „intermittent fasting”
To rewolucyjna metoda żywienia, która pozwala zredukować tkankę tłuszczową w sposób zdrowy i bezpieczny. Polega ona na stosowaniu naprzemiennie okresowych postów z “oknami żywieniowymi”. Ten typ żywienia ma wiele zalet (np. poprawa samopoczucia czy zapobieganie wielu chorobom). Jak jednak podkreślają eksperci potrzebne są dodatkowe badania, które dostarczą więcej wniosków i rzetelnych informacji.
Glukomannan
Glukomannnan to stosunkowo nowy suplement. Jest rozpuszczalnym w wodzie polisacharydem, który jest uważany za błonnik pokarmowy. Jak pokazują badania spożywanie glukomannanu powoduje na dłużej uczucie sytości, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu dnia.
Ograniczenie cukru
Kluczowym elementem w procesie odchudzania jest maksymalne zredukowanie lub całkowita eliminacja cukru z diety. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o słodycze czy słodzone napoje.
Duże ilości cukru zawarte są w żywności przetworzonej, dlatego tak ważna staje się jakość spożywanych produktów i samodzielne przygotowanie dań (choćby dań z makaronem). Nie będą na pewno zaskoczeniem badania potwierdzające, że nadmierne spożycie cukru prowadzi do otyłości, chorób serca i rozwoju cukrzycy typu 2.
Zdrowe węglowodany
Węglowodany są niezwykle istotnym elementem naszej piramidy żywienia, dlatego nie może ich zabraknąć w diecie każdego człowieka. Jeśli jednak borykamy się z nadwagą warto zamienić mniej zdrowe węglowodany (białą mąkę, chleb i makaron pszenny, biały ryż) na węglowodany nieprzetworzone (nieoczyszczone). Na talerzu powinny zagościć na stałe takie produkty jak: brązowy ryż, pieczywo żytnie lub razowe, pełnowartościowy makaron itp.
Mniejsze talerze
Eksperymenty z mniejszymi talerzami prowadzone są od lat. Okazuje się, że mniejszy talerz automatycznie oznacza nakładanie mniejszej porcji, a co za tym idzie spożywanie mniejszej liczby kalorii.
Liczenie kalorii
Choć wielu trenerów i dietetyków odradza liczenie kalorii jako nawyk, który wywołuje frustrację okazuje się, że jest to praktyka, która może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Liczenie kalorii wypracowuje determinację, zaangażowanie i silną wolną.
Kontrolowanie posiłków, ich jakości, wielkości i ładunku kalorycznego przekłada się na spadek masy ciała i dowód na to znajdziemy w badaniach naukowych.
Posiłki można kontrolować poprzez specjalne kalkulatory czy nawet prowadzenie zwykłego dzienniczka żywieniowego, który pozwoli wychwycić błędy i zmodyfikować jadłospis.
Zdrowa półka
Zdecydowanie warto zadbać, aby w kuchennych szafkach czy w lodówce znalazły się zdrowe przekąski i zamienniki słodyczy. Pozwoli to w zdrowy i bezpieczny sposób zaspokoić pragnienie zjedzenia deseru po posiłku i będzie świetną alternatywą dla chwil słabości, które dotykają każdego, kto jest w trakcie procesu odchudzania.
Ponadto osoby odchudzające się powinny niezwłocznie wprowadzić do diety dużą ilość warzyw, owoców i błonnika pokarmowego.
Troska o florę jelitową
Jelita nie bez powodu określone są naszym drugim mózgiem. Stan flory jelitowej wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, na wygląd i stan skóry, włosów czy paznokci. Współczesna żywność i niezdrowy tryb życia sprawiają, że wiele osób cierpi z powodu zaburzonej flory jelitowej. Warto zatem stosować probiotyki, zawierające dobre bakterie, które odbudowują florę jelitową i jak dowodzą badania naukowe wpływają też na spadek masy ciała.
Aktywność fizyczna
Mówiąc o odchudzaniu nie wolno zapomnieć o jego fundamencie, czyli o regularnej aktywności fizycznej, która wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej, spadek masy ciała i lepsze samopoczucie. Treningi są szczególnie istotne dla osób cierpiących na otyłość brzuszną, która może prowadzić do otłuszczenia organów wewnętrznych i rozwoju wielu chorób.
Higiena snu
Sen jest wciąż niedoceniany, ale jak pokazują badania naukowe jest on tak samo istotny w procesie odchudzania, jak zbilansowany jadłospis czy aktywność fizyczna. Tylko zregenerowany i wypoczęty organizm jest w stanie spalać kalorie w zdrowy i bezpieczny sposób. Okazuje się, że niedobór snu zwiększa ryzyko otyłości u dzieci aż o 89%, a u dorosłych o 55%.
Walka z nadwagą powinna być prowadzona w sposób zdrowy i bezpieczny, a wszelkie nowinki czy porady powinny być poparte badaniami naukowymi.
Do powyższych rzetelnych i sprawdzonych porad warto dodać również spożywanie większej ilości białka, które bezpośrednio wpływa na przyspieszenie metabolizmu, unikanie napojów słodzonych i gazowanych oraz samodzielnie przygotowywanie posiłków z całkowitym wykluczeniem produktów i dań przetworzonych.
Należy też unikać cudownych diet, które mogą przynieść krótkoterminowy efekt, a w dłuższej perspektywie ich konsekwencje mogą być dla nas bardzo bolesne. Składowanymi sukcesu są zdrowe nawyki żywieniowe oraz nawyki dnia codziennego.

Moim głównym założeniem jest służenie radą, przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat zdrowia i urody oraz prezentowanie najskuteczniejszych produktów dietetycznych i pielęgnacyjnych.
Na co dzień współpracuję z utalentowanymi redaktorami, ale również swoimi czytelniczkami.